Ne İş Yapabilirim ? © 2020. Tüm hakları saklıdır.

Ne İş Yapabilirim

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İş Kurmak
 4. »
 5. Yeni İş Kurmak İçin Tavsiyeler

Yeni İş Kurmak İçin Tavsiyeler

Seray Kurular Seray Kurular - - 5 dk okuma süresi
29 0

Yeni iş kurmak, günümüzde insanların sıklıkla üzerine düşündükleri konular arasında yer almaktadır. Yeni iş kurmak isteyen kişilerin öncelikli olarak bir sermaye belirlemeleri ve bu sermayeye uygun bir iş fikrine sahip olmaları gerekmektedir. Bu anlamda yeni bir iş kurmak adına günümüzde pek çok farklı fikrin öne çıktığı görülmektedir.

Yeni Bir İş Nasıl Kurulur?

Yeni bir iş kurmak isteyen kişilerin öncelikli olarak bir projeye ve plana sahip olmaları gerekmektedir. Bir projeye başlamak için ise sektör araştırmasının iyi bir şekilde gerçekleştirilmesi ve planlanması gerekmektedir. Kişilerin ilgi alanlarına ve yeteneklerine uygun olan iş fikirleri, sektör araştırmaları sonucunda bulunabilmektedir.

Yeni bir iş kurmak için sektör araştırması dışında belirli miktarda bir sermaye de gerekmektedir. Kurulacak olan işin boyutuna göre sermaye miktarı değişkenlik göstermektedir. Şirketin kurulma süreci, ofis masrafları, kiralar, vergiler gibi harcamalar bu sermaye içerisinde yer almaktadırlar. Tüm bu masrafların karşılanması ve kurulan işin oturtulması sürecinde sermayenin büyük önemi bulunmaktadır.

İş kurarken başarıya ulaşmak için dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında pazar araştırması, rekabet analizi, iş planı oluşturma, maliyet ve gelir projeksiyonları, yasal düzenlemelere uyum, etkili pazarlama stratejileri, müşteri ilişkileri yönetimi ve finansal sürdürülebilirlik önemlidir. Doğru bir hedef kitlesi belirlemek, güçlü bir marka oluşturmak, kaliteli ürün veya hizmet sunmak ve esneklik göstermek de kritik faktörler arasında yer alır. Ayrıca yetkin bir ekip kurmak, teknolojiyi etkili bir şekilde kullanmak ve sürekli öğrenmeye açık olmak da girişimci başarısını artırabilir.

Yeni İş Fikirleri Nelerdir?

Yeni iş kuracaklara öneriler altında bazı iş fikirleri bulunmaktadır. Bu önerilerden bazıları şu şekilde sıralanabilmektedirler;

 • Restorancılık: Günümüzde yeni iş kuracak olan kişilerin ilk tercihleri arasında restoran işletmeciliği yer almaktadır. Vegan restoranlardan fast food restoranlarına kadar pek çok seçenek bulunmaktadır.
 • Fotoğrafçılık: Az miktarda sermaye ile yapılabilen yeni iş fikirleri arasında fotoğrafçılık yer almaktadır. Düğün fotoğrafçılığı, doğum fotoğrafçılığı ya da stok fotoğrafçılık, örnek olarak verilebilmektedir.
 • Tekstil İşine Girmek: Tekstil ile ilgili bir işe yatırım yapmak, giyim mağazası açmak da yeni iş fikirleri arasında yer almaktadır. Özellikle sosyal medya hesapları ya da internetteki alışveriş siteleri üzerinden yüksek gelirler elde edilebilen bu sektörde, her türlü giyim kategorisinden ürün yer alabilmektedir.
 • Güzellik Sektörü: Günümüzde en çok yatırım yapılan sektörlerden biri güzellik sektörüdür. Güzellik merkezi açmak için gerekli sertifikaların alınması ve sermayenin karşılanması ile birlikte iyi bir kazanç kapısı oluşturulabilmektedir.
 • Hayvancılık: Özellikle hayvan bakımı konusunda bilgi ve tecrübe sahibi olan kişilerin bu konuya karşı bir ilgileri bulunmaktadır. Hayvancılık yapımında bakanlıklardan destek alınabilmektedir.
 • Kreş Açmak: Kadınlar tarafından ilgi gösterilen yeni iş fikirleri içerisinde kreş de yer almaktadır. Günümüzde iş gücünün artması ile birlikte kreşe gönderilen çocukların sayısında da büyük artış yaşanmaktadır. Bu nedenle kreş açmak, yeni iş fikirleri arasında en çok başvurulanlardan birisidir.

Yeni Bir İş Kuran Kişiler İçin Karlı İş Önerileri Nelerdir?

Yeni iş kurmak için tavsiyeler içerisinde en çok karlı olanların ön plana çıktıkları görülmektedir. Perakendecilik, e- ticaret sektörü, ikinci el sektörü, danışmanlık hizmetleri, kiralama işleri, toptancılık gibi işler, kar anlamında en çok tercih edilenler arasında bulunmaktadırlar. Aynı zamanda özel dağıtım sektörleri ve internet üzerinden gerçekleştirilen ticari işlerin de karlı iş fikirleri arasında yer aldıkları görülmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir