Para Kazanma Yolları

Üniversite Öğrencilerinin Para Kazanabileceği İşler

Üniversite öğrencilerinin sadece burs alarak ve ailesinden gelen yardımla geçindiğini düşünürsek çok da refah içinde yaşayamayacağını biliyoruz. Üniversite hayatındaki zorluklar, geçim sıkıntısı ve sosyal ihtiyaçlar için ellerindeki para yetmeyebilir. Bu nedenle bir çok üniversite öğrencisinin çalışarak para kazandığına şahit oluyoruz. Bizde üniversite öğrencileri için yapabileceği işler hakkında bir liste yaptık.

Bu listemiz doğrudan size iş bulmak değil de üniversite okurken yapabileceğiniz daha interaktif işler. Çünkü özgür ruhlu üniversite öğrencileri bir yere bağlı kalarak çalışamayacağını düşünüyoruz. Bu işler doğrudan size çok büyük paralar vermez ancak hem üniversite harçlığınızı çıkarabilir hem de gelecekte iş hayatınız için bir tecrübe olur.

 • Anketörlük ya da Anket Doldurarak Para Kazanmak

Kalabalık bir yerde yürürken mutlaka görmüşsünüzdür karşınıza çıkan ve sizden bir ankete katılmanızı isteyen kişileri. İşte bu arkadaşların bir çoğu anketör olarak görev yapan kişilerdir. Sizde o arkadaşlar gibi anket firmaları aracılığıyla bu işi yapabilirsiniz. Hele ki seçim dönemlerinde daha yoğun bir talep gelmektedir. Ayrıca, anket doldurmak ve bu yöntem ile beraber para kazanma fikri klişe geliyor olabilir. Eminim ilginç iş fikirleri önerisi arayan insanların pek çoğu bu fikri denedi bile. Ancak hala denemeyen ve belki de duymayan insanların sayısı da azımsanmayacak kadar çok. İnternet üzerinden kısa bir “Anket şirketleri” araması ile yüzlerce anket şirketine ulaşabilir ve anket doldurarak günlük 40 – 50TL gibi miktarlar kazanabilirsiniz.

 • Web Sitelerine Jüri Olarak Para Kazanmak

Web sitelerinin verdikleri hizmetleri denetlemek ve kalitelerini ölçmek hakkında bir fikriniz var mı? İngiltere ve özellikle Amerika’da bu iş fikri son bir yıl içerisinde resmen patlama noktasına geldi. İnsanlar artık 20 dakika gibi bir süre ile sadece web sitesini gezerek, Google Benim İşletmem gibi özellikleri kullanarak kullanıcıların yaptıkları yorumları inceleyerek işletme hakkında çeşitli derecelendirmeler yapıyor ve verilen hizmetlerin ne kadar kaliteli olduğunu sisteme giriyor. Usertesting.com adlı web site bu işi yapabileceğiniz en büyük sistemlerden bir tanesidir.

 • GPT Siteleri İle Para Kazanmak

GPT sitelerini bir nevi anket doldurma siteleri gibi görebilirsiniz. Ancak kelime olarak Get Paid TO anlamına gelen GPT tamamen farklı kanallar sunabilmektedir. GPT Sitesinin size vereceği görevler doğrultusunda Dolar kazanabilirsiniz. GPT Siteleri size e-mail okuma, yazma, Facebook beğenme, Video izleme, Web Sayfalarında Arama, Google arama terimleri ile belirlenen sitelere giriş yapma gibi birbirinden ilginç görevler verir. Eğer tamamlarsanız gün içerisinde ciddi rakamlar kazanabilirsiniz.

Bilgisayar ya da cep telefonunuzla yapabileceğiniz tüm  internetten para kazanma yolları için ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.
 • Müzik Dinleyerek Para Kazanma

Müzik dinlemek insanoğlunun en büyük hobilerinden bir tanesidir. Çalışırken, yatarken, spor yaparken, yemek yaparken ve hatta uçuş yaparken dahi müzik dinleriz. Müziğin hayatımızdaki yeri düşünüldüğünde koca bir dünya oluşabilir. Ancak slicethepie.com web sitesi size her müzik için para kazandırabilir. Aylık olarak maksimum 50 Euro ödeme alabileceğiniz sistem içerisinde size önerilen müzikleri dinleyebilir ve bu müziklere puanlar verebilirsiniz.

 • Ürün Deneyerek Para Kazanma

Üniversite öğrencileri arasında popüler olan ürün deneyerek para kazanma yöntemi bugün dahi hala çok popüler bir ek gelir fikridir. Reklam ajansları tarafından veya doğrudan firmalar eliyle piyasaya yeni çıkan ürünü deneme, test etme koşulu ile görüşlerinizi belirtiyorsunuz. Bu klinik ve tıbbi olarak bir deneme değil ürünün piyasaya sürülmeden önceki memnuniyet araştırması olarak düşünebilirsiniz.

 • Ders Notları Satarak Para Kazanma

Pek çok öğrenci olarak aktif olarak kullanılan ek gelir fikri belki aklınıza gelmemiş olabilir diye başlıklar arasına eklemek istedik. Bugün ders notları kazancı ile bir aylık tüm masraflarını karşılayan öğrenciler kervanına katılabilirsiniz. Tuttuğunuz notların tam anlamıyla başarılı olması ve düzgün not tutuyor olmanız bu ek gelir için oldukça önemli kıstaslar arasındadır. Ayrıca sadece çevrenize değil notedu.com web sitesine üye olup notlarınızı ekleyerek satış yapabilirsiniz.

 • Özel Ders Vermek

Bu bir çok öğrencinin başvurduğu yöntemdir. Daha alt sınıftaki öğrencilere ya da ilkokul-lise düzeyindekilere derslerinde yardımcı konularda ders verebilirsiniz. Yine özel ders olarak çaldığınız bir müzik aleti için özel dersler vererek öğrenci bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Öğrenciler için iyi bir iş fikridir.

 • Çevirmenlik, Tercümanlık ve Tur Rehberliği

Bir çok üniversite bölümü hazırlık sınıflarıyla öğrencilere yabancı dil öğrenme imkanı sunuyor. Eğer sizde bu düzeyde yabancı dil öğrendiyseniz veya yabancı dil bölümlerinde okuyorsanız bunu henüz okurken bile paraya çevirebilirsiniz. Bunun için tercümanlık, çevirmenlik gibi işler yapabilirsiniz. Hatta okul dışı dönemlerde turistik bölgelerde turistler için rehberlik dahi yapabilirsiniz.

 • Odanızı Kiralayabilirsiniz

Bir çok üniversite öğrencisi özellikle ilk yıldan sonra yurt hayatından sıkılıp kendi evini kurup yurt ortamından ayrı yaşamak ister. Kendi evi, kendi düzeni ile yaşamak daha konforlu ve huzur vericidir. Ancak bir süre sonra kira günü geldiğinde zorluk yaşıyorsanız kendinize ev arkadaşı bularak ev kirasını bölüşebilirsiniz. Eğer ev arkadaşı olarak istemiyorsanız evinizdeki boş odayı başkalarına kiraya verebilirsiniz. Özellikle diğer şehirlerden gelen öğrencilere ya da günlük, haftalık, aylık konaklama ihtiyacı olanlara ulaşarak boş odanızı kiraya verebilirsiniz.

 • Çocuklar İçin Etkinliklere Katılmak

Bu son derece eğlenceli bir iş modelidir. Güler yüzünüz, tatlı diliniz ve tecrübelerinizle çocuklar için çeşitli aktivitelere katılarak, çocuklara kitap okuyarak ve onlarla oyun oynayarak para kazanabilirsiniz. Daha çok ileride çocuklara yönelik işlerde çalışacak öğrenciler için iyi birer tecrübe olabilir.

 • Part Time İşler

Çevrenizde bulunan cafe, restoran gibi yerlerde part time iş yaparak para kazanabilirsiniz. Bu aslında aktif iş hayatının en aktif ve gerçekçi işleri arasında yer alıyor. İyi tarafı okul saatleri dışında kalan vakitlerinizde düzenli bir çalışma imkanı sağlarsınız. Yukarıdaki işlerde son derece faydalı ve karlı işlerdir. Ancak part time iş bir çok öğrencinin bir dönemde olsa dahi başvurduğu bir iştir.

Eğer buradaki işlerden fazlasına ihtiyacınız var ve henüz öğrenciyken kendi işinizi kurmak istiyorsanız benzersiz iş fikirleri arasından kariyerinize yön verebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Bunların haricinde yapabilecek iş var mı hiç biri bana uymuyor da çalışmam lazım

 2. Üniversite öğrencisi olupta anketörlük yapmayan var mi acaba. Yeni yeni işler çıkmış az para kazanmadım o işten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu