İş Kurmak

Temizlik Şirketi Kurmak

İnsanların yoğun iş temposundan yemek dahi yapmaya vakit bulamadığını düşünürsek temizlik şirketi kurmak yeni bir iş deneyimi yaratabilir. İnsanlar başta kişisel temizliği olmak üzere, elbiseleri, evleri halı ve perde gibi sık kirlenen şeyleri temizleme ihtiyacı duyarlar. Bu nedenledir ki gıda gibi temizlik şirketi uzun yıllar varlık sürdürebilecek bir sektör olarak görünüyor. Güzel bir isim ve sloganla temizlik şirketi kurmak için kolları sıvayabilirsiniz. Buyrun detaylara inelim ve  temizlik şirketi nasıl kurulur ve kurmak için ne gerekli araştırmasına göz atalım.

Temizlik Şirketi Kurmak İçin Ne Gerekli

Öncelikle her kuracağınız şirket için belirli bir takım hukuki prosedürü yerine getirmeniz gerekiyor. Bu yasal zorunluluklar bu işe özel olmadığından hızlı geçiyorum. Biz bir temizlik şirketinde ne olması gerekli olan şeyler üzerinde yoğunlaşacağız. Bu işe karar verdiniz ve nerden başlayacağınıza bir göz atalım;

Bu işi kurarken gerçekten ihtiyaç olup olmadığının araştırmasını yapın. Her ne kadar söz konusu temizlik olsa da çevrenizdeki insan profilleri bu girişime sıcak bakmıyor olabilirler. Örneğin nüfusu düşük bir yerde tercih etmek yerine daha kalabalık ve iş yoğunluğunun fazla olduğu bölgeleri tercih etmeniz gerekebilir. İnsanlar ne kadar yoğun ve kendine vakit ayıramıyorsa sizin işinizin tutma potansiyeli de o derece yüksektir.

Çevrenizde bu işi yapan başka şirketlerde var mı yoksa siz tekel konumunda mı olacaksınız. Yani sizden önce bu işi yapan var mı? Eğer varsa işleri nasıl müşteri potansiyeline yanıt verebiliyor mu yoksa onlarda sona gelme noktasında mı? Bu adım gerçekten dikkatli analiz edilip karar verilmesi gereken bir konu. Bu sektörde maliyetler ve gelirler ne durumda. Gerçekten kazançlı bir sektör müdür? Sadece temizlik yaparak yetinebilecek misiniz iyi analiz etmek gerekiyor.

Bu işi kuranlar genellikle bir ekip oluşturarak insanların evlerini baştan aşağıya haftalık ya da aylık temizleyerek iş modeli oluştururlar. İnsanlar temizlik şirketinden çalışan talep eder firma gönderir ve evlerini, apartmanlarını, merdivenlerinden camına kadar temizleyerek müşteriyi mutlu etmeye çalışırlar. Söz konusu temizlik olduğundan insanları mutlu etmek gerçekten zordur. Bu nedenle çalışan tercih ederken özen göstermenizi tavsiye ederim.

Temizlik Şirketi Kurmanın Maliyeti

Herkes bir iş kurarken ilk değerlendirdiği o işin maliyetidir. Kimse pek kazancına bakmaz. Çünkü endişelerle başladığımız bir iştir ve yeterince bilgi sahibi değilizdir. Temizlik şirketi kurmanın maliyeti her genel işletme ile aynı doğrultudadır. O işten beklentiniz ve müşterilere sunacağınız hizmet kalitesine göre değişiklik gösterecektir. Ancak çok teknolojik ürünler, ithal ekipmanlar vs gerekmediğinden dolayı bir çok işe göre avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Sadece tüm bunları bir araya getirmek için bir iş yeri ihtiyacınız olacaktır. Bunun için de öyle plaza ofisi değilde daha makul bölgelerde seçebilirsiniz. Sonuçta siz evlere temizliğe gideceksiniz müşterileriniz ofisinize gelmeyecek. Onun haricinde sadece bazı basit temizlik ürünleri, kimyasal temizleyici ürünler gibi şeyler ana maliyet kaleminizi oluşturacaktır.

Temizlik firması kurmak için bu bilgilerden daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu düşünmüyoruz. Ancak yine de daha özenle başlayıp fazlasını öğrenmek istiyorsanız bu alanda temizlik şirketi franchising hizmeti sunan bir markadan profesyonel destek alabilirsiniz. Öyle ki temizlik şirketi kurmak için sizlere mümkünse KOSGEB gibi destekler konusunda da yardımcı olabilir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu