İş Fikirleri

Temizlik Sektöründe En Kârlı 7 İş Fikri

Başlıca dünyada yer alan en büyük sorunlardan bir tanesi de temizliktir. Kâr oranı oldukça yüksek ve devamlı bizlere gelir sağlayan işler kategorisinde yer almaktadır. Bu makalede ise sizlere yönelik açabileceğiniz 7 kârlı iş fikri sıraladık.

Kârlı İş Fikirleri

Sağlık endişelerinin çoğalması ve bayanın iş yaşamına daha fazla girmesiyle beraber ülkemizde temizlik piyasasında potansiyel günden güne yükselmektedir. Yoğun olarak insan gücünün daha çok kullanıldığı temizlik piyasasında, kar marjları da potansiyel artışı ile beraber o denli yükselişini devam ettirmektedir. Temizlik işlerinin bir farklı avantajı ise hem yarı zamanlı hem de tam zamanlı olarak tercih edilebilmesidir. Sizler de temizlik piyasasında kendinize bir iş olanağı arıyorsanız, bazen hiç bazen de düşük sermayeler ile pek çok iş olanağı sağlayabilirsiniz.

1.HAVA KANALI TEMİZLİĞİ

Gün geçtikçe ülkemizde “bağlı hava klima” sistemlerinin kullanımı da artmaktadır. Bu koşullar içerisinde hava kanallarına yönelik bir temizlik şirketini ya da hava kanalı temizlemeciliğini hayata geçirebilirsiniz. Oldukça fazla kullanılan klimalar sayesinde asla işsiz kalmazsınız. Bu etkenler doğrultusunda iyi miktarlarda maaş da kazanabilirsiniz.

2. HALI TEMİZLEME

Türk insanının evinde en çok bulundurduğu dekor ürünleri arasında yer alan halılar, 5-6 yıl öncesine kadar da ağırlıklı olarak evlerde yıkanıyordu. Ancak bu halılar artık çağımızda halı temizleme firmalarına verilmekte. Ortalama olarak her halı için 40-50 TL’lik ücretler biçilmektedir. Halı temizlemesi işletmenin bir halı için bütün maliyeti ise 6-7 lira gibi ufak bir miktardır. Ortalama olarak bir halı temizleme işletmesini 15 000 TL’ye kolaylıkla kurabilirsiniz. Fakat halıları evlerden alıp geri evlere bırakmak için bir araca ihtiyacınız olmaktadır.

3. BİLGİSAYAR – LAPTOP TEMİZLEME 

Sık sık tozlanma nedeni ile bozulan bilgisayar ve laptoplar için, insanlara temizlik hizmeti sunabilirsiniz. Özellikle internet kafeler ile anlaşarak iş hacminizi artırabilirsiniz. Hassas aletler olan bu cihazların temizliğini öğrenebilmek için bir süre kendi cihazlarınız üstünde tecrübe elde etmeniz önemlidir.

4. KURU TEMİZLEME

Ortalama olarak 250 000 TL’ye kurulabilen bir işletmedir. Sektör potansiyeli günden güne artmaktadır. Anadolu’da bile otellerdeki artış ile beraber kuru temizleme piyasasında iş hacmi yükseliyor. Doğru reklam tanıtım planlaması ve oteller ile yapılabilecek anlaşmalar ile aylık 50 000 lirayı aşan cirolar elde etmeniz mümkün.

5. DUVAR TEMİZLEME

Duvarlarda bulunan çeşitli yapışkan, grafiti, reklam tanıtım gibi kirletici unsurları temizlemek üzere bir girişim başlatabilirsiniz. Genel olarak bir boyama işletmesi olarak çalışacaksınız. İşletmeyi kurmak için 2 000-3 000 liralık boyama malzemesi dışında herhangi bir şeye ihtiyacınız yok. Bu iş için duvarları kirli olan işletmelere bizzat giderek teklif sunabilirsiniz. 

6. OTO YIKAMA

Temizlik piyasasında en popüler iş fikirlerinden birisi de oto yıkamadır. Kolay bir biçimde başlanabildiği gibi potansiyeli de yüksektir.  Oldukça önemli miktarlarda para kazandıran bu iş sizlere devamlı getiri yapabilir. Ufak bir işletme ile el emeğinin daha çok ön planda olduğu bu işi, sizler de yapabilirsiniz.

7. EV TEMİZLEME

Ülkemizde 1+1 evlerin çoğalması ve insanların artık tek başına evlerde yaşaması üzerine ev temizliği hizmetlerine olan taleplerde artış var. Küçük şehirlerde dahi bulunan ve genelde tek kişinin yaşadığı evlere yönelik temizlik ihtiyaçları günden güne artıyor. Ev temizleme kapsamında uzman olarak bir işletme kurarak bu temizlik hizmeti isteyen insanların konutlarına yönelik ev temizleme hizmeti sunabilirsiniz.

Eğer bu sektör size uygunsa ve bu alanda daha fazla bilgi almak istiyorsanız bu işe girmek için ihtiyacınız olan Temizlik Şirketi Kurmak başlıklı yazımızı okuyarak ilk adımınızı atabilirsiniz.

Temizlik Sektörü Maliyeti

Maliyetler sizlerin istediği kategori ya da istediğiniz ekipmanlar konusunda oldukça farklılık göstermektedir. Bazen sadece süpürge ve beze ihtiyaç duyduğunuz temizlik kategorisinde, bazen de ufak çaplı bir şirket kurmanız gerekebilir. Sizler de bu sektörde rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu