İş Kurmak

Solucan Gübresi Üretimi (En Önemli 7 Başlık)

Solucan gübresi, yakın zamanda yatırımcıların gözdesi haline gelen bir iş kolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu alandaki açık o kadar hızlı değerlendirildi ki bir anda her yerde solucan gübresi üretimi başladı. Bundaki en önemli etken kolay üretilebilir olması ve gerçekten ciddi bir Pazar payının olduğuydu. Ama zamanla her işte olduğu gibi bunda da üretici sayısı artmaya başladı. Sizde çevrenizde mutlaka bu iş hakkında araştırma yapanları, hatta yatırım yapanları mutlaka görmüşsünüzdür. Peki ama solucan gübresi üretimi halen kazançları yüksek karlı bir iş midir? Yoksa gelinen bu dönemde artık eski popülerliğini yitirip karlılığı düşmüş müdür?

Solucan Gübresi

Solucan gübresi, solucanların bulunduğu topraktan elde edilen ve verimli olduğu düşünülen bir gübre çeşididir. Özellikle besleme konusunda atıkları değerlendirmenin iyi bir seçenek olduğu, az maliyet isteyen ve daha az ilgi bekleyen bir girişimdir. Özellikle çiçek yetiştiriciliğinde, seracılık faaliyetlerinde gördüğü yoğun talep nedeniyle tercih edilir. Tarımda suni gübrenin yerine alternatif olmaya çalışan bu girişimin açıkçası yeterli payı gördüğünü söyleyemeyiz.

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir

Solucan gübresi, kapalı bir alanda oluşturulan tesiste, toprak içerisindeki solucanların beslenmesi ve toprağı işlemesi şeklinde üretilir. Çok kısa ve genel tanım olduğunu biliyorum. Ancak sadece onun teknik detayları ile anlatılması ve incelenmesi ayrı bir konu gerektirir.

Sıvı Solucan Gübresi

Klasik metodun yani topraktan üretimin dışında bir de sıvı şekilde üretilmiş şekline denk gelmekteyiz. Üretim yöntemi aynı olan ama son aşamada ayrılan ve sıvı şekilde elde edilip satılan bir üründür. Ambalajlanması ve taşınması katıya göre daha avantajlı olduğu düşünüldüğü için tercih edilmektedir.

Solucan Gübresi Üretimi

Tıpkı diğer tarım ve hayvancılık yatırımlarında olduğu gibi ciddi uğraşlar isteyen bir iş koludur. Ama dışarıdan bir izleyici olarak fark ettiğimiz kadarıyla daha düşük maliyet ve daha az ilgi istemektedir. Çünkü küçük üretim çiftliklerinde bu işe soyunanların kısa zamanda büyüdüklerini ve ek yatırım aldıklarını görmekteyiz. Hızla yayılan ve çok kişinin ilgi alanına giren bu sektörde buna bağlı olarak rekabet de artmıştır. Özellikle pazarlama kanadındaki zorluklar ve arzın talebe karşılık vermemesinden dolayı solucan gübresi üretimi ilk popülerliğini kaybetmiştir. (Tabi bu kısım şahsi görüşüm olup sektördü dışardan analiz eden birisi olarak yazdığımı belirtmek isterim. Bu işle uğraşanların karlarını sorgulayamadığımız için ya da doğrudan üretim, pazarlama ve satış aşamalarında yer almadığımızdan kesin bilgi vermekten kaçınmaktayım.)

solucan gübresi üretimi
solucan gübresi

Fiyatı Ne Kadardır

Bu ürün fiyatı açısından üreticileri tatmin etmeli ki yatırımcı sayısı hızla arttı. Öyle bir furya idi ki iş kurmak isteyen herkesin özellike düşük sermayeye sahip olanların en çok araştırdığı konuydu. Kimisi başladı, işi kurdu ve kazandı. Kimisi ise daha fikir aşamasında son buldu. Detaylı incelendiği zaman satış fiyatları kimisini tatmin edip, kimisini etmedi. O nedenle fiyat odaklı çalışanların kısa sürede zengin olup bu işten parayı bulmak isteyenlerin pek ilgisini çekmedi. Daha uzun vadeli değerlendirilmesi gerektiği sonradan fark edildi.

Solucan Gübresi Faydaları

Genel olarak gübre bitkileri besleyen bir katkı ürünüdür. Tüm canlılarda olduğu gibi beslenme kalitesi onun büyümesini ve verimini arttırır. Aynı şekilde bunun faydaları da bitkilerin daha hızlı büyümesine ve daha iyi ürün vermesine yardımcı olur. Sebze, çiçekçilik, peyzaj, bahçe, bağ gibi alanlarda kullanımı yaygındır. İçeriğindeki değerlerler toprağa canlılık katar. Ayrıca doğal yapısından dolayı ürünlere katkısı da doğal olacaktır. Ekolojik yapıda diyebileceğimiz bir gübre türüdür. Yani suni gübre gibi kimyasallarla değil, doğal besinlerle zenginleştirilmiştir. Bunun daha iyi açıklamasını en iyi bu ürünü satın alan firmalar ve çiftçilerin yorumlarına bakarak anlayabiliriz.

Tüm Bunlar Aldatmaca Olabilir mi?

Okuduğumuz bazı kaynaklarda ve yorumlarda solucan gübresi aldatmacası başlığıyla farklı yorumlar yapılmış. Hiçbir işe yaramadığı ve abartıldığı gibi faydalı hatta karlı bir girişim olmadığı yönünde eleştiriler mevcut. Yazılanlarda ne kadar doğruluk ve haklılık payı olduğunu bilmemiz için gerçekten bu iş ile uğraşanlara soruyu yöneltmemizde fayda var.

Devlet Desteği Var mı?

Solucan gübresi üretimi devlet desteği en çok merak edilen konuların başında gelir. Çünkü bir iş kurmak isterken maliyetleri ne kadar düşürebilirseniz bu ciddi bir avantaj sağlar. Bu yönde ayırdığınız sınırlı kaynağı başka çalışmalara aktararak daha hızlı büyüme imkanı elde edebilirsiniz. Devletin çeşitli sektörlere ve üretim kollarına destek sağladığını biliyoruz. İş kurma kredisi ve destekleri altında canlandırılmak ve teşvik edilmek istenen sektörlere yardım edilir. Bu alanda da teşvik olma konusunda da devlet desteğinin olup olmadığını çevrenizdeki tarım müdürlüklerine, KOSGEB ofislerine ya da bölgesel kalkınma ajanslarına sorabilirsiniz.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu