İş Kurmak

Seyyar Araba ile Satılan Yiyecekler ile Para Kazanmak

Seyyar satıcılık, çok uzun yıllar toplumumuzda ilgi görmüş bir iş koludur. Prensip olarak seyyar satılan yiyecekler alıp onları gezerek mahalle aralarında, sokaklarda satmak üzerine kurulur. Çoğu zaman bir seyyar araba ile başka yerden alınan ürünleri satmayı hedefler. Bu sayede ,daha doğrusu eskiden, insanların ulaşmakta zorlandığı ürünleri kapılarına kadar getirerek aradaki fiyat farkından kazanç sağlamayı hedefliyorlardı. Peki günümüzde seyyar satıcılık yaparak kazanç elde etmek ve hayatını sürdürmek mümkün müdür? Çokta gözünüz olmasa dahi günlük 100 lira kazanacak kadar uğraş ister mi?

Bu sorunuzun cevabını evet olarak vermek istiyorum. Detaylarına geçecek olursak ve neden böyle bir çıkarım yaptığımı ise günümüzde hala çeşitli ürünler satarak kazanan seyyar satıcıları görerek belirtiyorum. Hele ki pandemi sürecinde onların ne kadar daha fazla iş yaptığını gördük. Dışarı çıkma konusunda insanların endişeleri olduğu günlerde mal satarak kazandıklarını hatırlatmak istiyorum. Hemen hepimiz kalabalık marketlere gitmek yerine bu tür seyyar araba ile satılan yiyecekler ve ürünleri tercih ettik. Sadece ürün satmak olarak değil çeşitli hizmetler sunanlarda benim için aynı kategoriye girmektedirler. Bunların başında simitçiler, hurdacılar, overlokçular, çeyiz ürünleri satanlar vb. Genel olarak hizmet sunan alım satım yaparak kazanç sağlamaya çalışanların başında gelir. Peki siz böyle bir iş yapmayı düşünür müsünüz? O halde seyyar satılan yiyecekler nelerdir, ne satabilirsiniz bakalım.

  • Pilav

Pilav arabası ile pilav satanların sayısı sanki biraz çoğalmadı mı? Bu lezzetli ve doyurucu ürünü o kadar çok seven ve yiyen kişi var ki aynı şekilde bunun satıcıları da çoğaldı. Hele bir de pilavın yanında nohut ve soğuk bir ayrana kim hayır der.

  • Tatlı

Seyyar satıcılar başta lokma tatlısı olmak üzere çeşitli tatlıları seyyar şekilde satarak kazanç elde edebilirler. Belirli bir dükkan veya yere bağlı olmadan önceden üreterek onu satıp kan şekeri düşenlere, canı isteyenlere satışını yapabilir.

  • Kestane

Başta kış aylarında olmak üzere kestanenin olduğu her dönemde satılabilen güzel ve lezzetli bir yiyecek. Hele ki ateşte kızarmış kokusunu duyduğumuzda kimin canı çekmez ki. Bir iki tane olsa bile tadına bakmak istediğimiz harika lezzet.

  • Süt Mısır

Seyyar şekilde kalabalık yerlerde özellikle sahil ve parklarda süt mısır her zaman yenilen bir üründür. Lezzetli tadı ile ister haşlama, isterse közde alternatif şekilde satılabilir. Fiyat ve kazanç olarak gayet makul düzeylerde olduğunu biliyoruz. Hepimiz en az bir kere süt mısır yemiştir diye tahmin ediyorum.

  • Köfte Ekmek

Aynı şekilde her yerde sıkça gördüğümüz köfte ekmek iyi bir seyyar şekilde para kazanma biçimidir. Çünkü hızlı, çabuk ve lezzetli bir atıştırmalık olarak köfte ekmek kokusu ile insanların açlık duygularını hatırlatır. Yanında ayran, kola gibi içeceklerle menüyü zenginleştirebilirsiniz. Belki de zamanla semtinizde bir marka haline gelerek dükkan açmaya dahi niyetlenebilirsiniz.

  • Midye

Özellikle deniz kenarlarının, sahil kasabalarının ve tatil yörelerinin olmazsa olmazı midyedir. Sıcak sunulan ve limonla servis edilen midye her zaman onu sevenler tarafından sıkça yenilmektedir. Sizin de aklınızda bu yönde bir düşünce varsa mutlaka midye dolmayı düşünmenizi öneririm.

Yukarıda verdiğimiz örnekler bir yere sabit olmadan seyyar şekilde satabileceğiniz ürünlere örnek olması açısından paylaştık. Her ne kadar dükkana bağlı olmasa da bir kazanç sağlama amacında olacağınız için çeşitli yasal prosedürler olabilir. Başta belediye, zabıta ve maliye açısından yerine getirmeniz yükümlülükler ve almanız gereken izinler olabilir. Her ne kadar kimisini mevsimsel, dönemsel ya da kısa süreliğine yapsanız bile o aşamaları da unutmamanız gerektiğini hatırlatırım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu