Yatırım

Satarken Zarar Etmeyen Bilezik Modelleri

Satarken zarar etmeyen bilezik modelleri altın yatırımcılarının en çok dikkat ettiği konudur. Çünkü bir altın satın alırken sadece takı olarak değil aynı zamanda uzun vadede kar da etmeyi bekleriz. Bu sebeple hangi bilezik modelini almamız gerektiği konusunda bir kaç hatırlatma yaparak sizlere faydalı bilgiler sunmaya çalışacağız.

Her şeyden önce bir şeyi alırken de kazanılır. Satarken ancak altın fiyatı yükselmişse kazanabilirsiniz. Başta işçilik içerek modeller en çok değer kaybı yaşayan modeller olduğunu bilelim. Bu nedenle işçiliği daha az olan, işlemesiz bilezik modellerini almanız size artı bir avantaj sağlayacaktır.

  • İşlemesi olmayan bilezik
  • Az taşlı Bilezikler
  • 22 ayar bilezik

Aynı şekilde değerli taşlar içermeyen, elmas, zümrüt, pırlanta gibi modeller satarken size bir o kadar zarar ettirecektir. Bir çok üründe başta yüzüklerde bu taş düşülerek hesaplama yapılır. Bunu dikkate alarak fazla taşlı olmayan modeller size avantaj sağlayacaktır. Burma bilezik dediğimi model bu nedenle en az değer düşüklüğü yaşayanlardandır.

22 Ayar bilezik modeli tercih etmeniz uzun dönemde daha az zarar marjı yazmasına neden olur. Çünkü hem saflığı ve kaliteyi temsil eden ayar 14K bilezik modellerine göre daha az değer kaybeder. Tekrar belirtmekte ısrarla fayda görüyoruz bu değer kaybı altın fiyatından dolayı değil diğer şartlardan dolayı yaşanan kayıptır. Yoksa altının fiyatının yüksek olması kesinlikle bundan etkilenmeyecektir.

Satarken zarar etmeyen bilezik modelleri arasında en çok bilinen klasik modeller vardır. Bunların başında burma bilezik gelir. Bu sebeple burma bilezik en çok tercih edilen ve kuyumcularda yer alan türde bileziktir. Eğer satarken en az zarardan etkilenmesini bekliyorsanız burma bilezik tercih etmenizde fayda var.

Yukarıda saydığımız tüm durumlar aslında bir çok kuyum ürünü için geçerlidir. Bu sebeple sadece bilezik değil küpe, kolye gibi ürünleri de tercih ederken aynı yaklaşımla yaklaşmanız size fikir verecektir. Belki de çok beğendiğiniz bir modeli sırf bu sebeplerden dolayı satın almayacaksınız. Ama ileride de satmaya karar verdiğinizde ne kadar mantıklı bir karar aldığınızı fark edeceksiniz.

Bir Yorum

  1. Altın ya da bilezik alırken mutlaka bu konuyu değerlendirin. Ne kadar uzun vadeli bozdurursanız ya da alırken asıl amacınıza göre alırsanız daha iyi olur. Çünkü işçilik denilen bir şey var. Aslında bence hiç alakası yok ama sonuçta bildiğin altın işte. O nedenle yatırımlık alacaksanız daha saklaması kolay, değeri düşmeyen hatta mümkünse banka üzerinden almakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu