Para Kazanma Yolları

Sanal Ortamın Ticareti Ne Kadar Gerçek?

Ticaret dendiğinde birilerinin aklına yalnızca kar gelse de aslolanın güven olduğunu hepimiz biliyoruz. İnternet ile birlikte boyut değiştiren ve hemen herkesin hem üretici hem de tüketici olarak konum alabildiği yeni ticari hayat ise her türlü riskleri içerisinde barındırıyor. Neler mi onlar?  Haydi gelin, bu ”yeni ticaret”e daha yakından bakalım.

İnternet Dolandırıcılığına Dikkat!

Bugün normal derecede bilgisayar kullanmayı bilen hemen herkes kolaylıkla bir web sitesi açıp ürün pazarlayabilir. Kendi ticaretini başlatabilir. Hatta ortada bir ürün bile olmayabilir çoğu zaman, ”tıklarla”  para kazanan, sadece reklam geliri ile dönen binlerce web sitesi mevcut. Instagram, Facebook gibi sosyal medya mecralarını birer ticarethaneye dönüştürmek ise çocuk oyuncağı. Bir hesap açmak yeterli. Yahu hani bunun işletme vergi kaydı, fişi, faturası, beyannamesi dediğinizi duyar gibiyim? Olması gereken bu elbette fakat internet ortamı ”yasal olmayan satış sayfaları” tarafından adeta işgal edilmiş durumda. Bu sayfaların fotoğrafını paylaştıkları ürünlerin altına döşenen yüzlerce ” fiyat ne kadar?” sorusuna DM’ den bilgi verilmiştir demeleri bu sebepten. Eh, DM’ den fiyatı söylenen ürünün her zaman garantisi olmaz. Aman dikkatli olun! Çünkü internette yalan ticareti, dolandırıcılığı ”organize bir iş” haline getirmiş yapılanmaların sayısı hiç de az değil. Daha düne kadar insanlara “Termal Tatil” kazanmayı vadeden bir Instagram viralinin, sizi otelimizde yemeğe davet ediyoruz diyerek ikna ettikleri insanları nasıl kandırdıkları, bir borç batağının altına nasıl imza attırdıkları konuşuluyordu her yerde.

Güvenli Bir İnternet Alışverişi İçin Bunlara Dikkat!

  • Muhatabım kim? Satın almak istediğiniz ürünün ait olduğu firma yahut marka bilindik, kendini ispatlamış, kanıtlamış ve temiz bir profile mi sahip?
  • Daha önce aynı ürün alıp kullananların yorumları nasıl? Bu yorumlar gerçek kullanıcıları mı ait yoksa sahte hesaplara mı?
  • Paylaşılan ürün fotoğraflarının hepsi aynı kalitede, çözünürlükte mi? Yoksa bu fotoğraflar çalıntı mı?
  • İnternetten ürün ve firma adı ile ilgili yeterli bilgi var mı? Yoksa “bunu mu demek istediniz” gibi bir soru ile mi karşılaşıyoruz?
  • İnternet sayfasının ödeme şekli güvenli mi? Herhangi bir güvenlik açığı var mı?
  • Ekran fotoğrafı aldığımdan, ürünle ilgili firma ile yazışmalarımı kayıt altına aldığımdan emin miyim?
  • Tüketici haklarımı biliyor muyum? Dolandırılma durumunda nereye nasıl müracaat etmem gerekiyor? 

Kısa bir süre araştırma yapmamız, konu hakkında bilgi edinmemiz, karşılaşabileceğimiz yalanlara karşı gözümüzü açmamız için yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu