İş Fikirleri

Safran Yetiştiriciliği, Safran Nasıl Yetiştirilir?

Safran yetiştiriciliği pek bilinmeyen bir iş kolu olarak karşımıza çıkıyor. Bir çoğunun ne olduğunu dahi bilmediği bu bitki aslında sizin için iyi bir gelir kapısına dönüşebilir. Çünkü mutfaklarda yoğun kullanım alanı bulabilen bu bitki bir çok sektörde de tercih edilen eşsiz güzel bir bitkidir. Dolayısı ile safran yetiştiriciliği de bir o kadar özel olmalıdır. İsterseniz gelin detaylarla safran yetiştirme hakkında birkaç bilgiye yer vermeye çalışalım.

Safran Nasıl Yetiştirilir?

Safran, çiçeklerinin baharat olarak kullanıldığı daha doğrusu tepesindeki tozların kurutularak kullanıldığı bir bitkidir. Genellikle turuncu renkli canlı görünen bir bitkidir. Sonbaharda çiçek verdiği bilinir. Bu nedenle yaz aylarında ekilerek soğansı kökünün toprakla buluşmasından kısa süre sonra meyve vermeye başladığı bir bitkidir. Ağustos ya da eylül başı gibi ekilmesi gereken bitkidir. Yetiştirilmesi kolay, toplanması ve baharat haline dönüştürülmesi de bir o kadar kolaydır. “Bir dekar araziden birinci yıl 350-400 gr,  ikinci yıl 650-750 gr, üçüncü yıl yaklaşık 500-600gr. safran elde edilebilir. “ Fark etiğiniz üzere kilo ile değil hep gram ile ölçü verdik. Çünkü gerçekten çok özel ve az çıkabilen bir bitkidir. Yani buğday gibi tonlarca mahsül elde etmek zor görünüyor. Az olması da onu daha da değerli yapıyor.  Soğan şeklinde temin edilen tohumlar her yerde bulunmayabilir. Bunun için tarım orman müdürlüğüne danışarak ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum.  Hatta bazı türleri tescil edilerek koruma altına dahi alınmıştır. Bilinçsiz yetiştiricilik ve neslini korumak için tarımda bu tür koruma örneklerini görüyoruz.

Safran Yetiştirme

Safran yetiştiriciliği bu bitkinin yetişmesine uygun topraklarda ekilerek kısa sürede mahsül alınıp satışa hazır hale getirilip satılabilir. Bu sayede en azından zaten tarım işi ile uğraşıyorsanız size ek külfet getirmeyecektir. Onun yetişme şartlarına uygun ekilip toplanarak satılabilir. Dolayısı ile boş tarlası, arazisi olup eğer safran yetiştirme için uygun iklime sahipseniz güzel bir para kazanma yolu olabilir. Ülkemiz daha çok Safranbolu bölgesi ve çevresinde yoğun olarak üretilir. Sanırım bu bölgenin adının nerden geldiğini şimdi daha iyi anlamışsınızdır. Özellike tarım ve hayvancılıkta yeni yöntemlerin denenmesi, yeni iş kollarının yaratılması bu tür tarımsal ürünler ile mümkündür.

Pazarlama ve Satma

Safran, sadece ülkemizde değil bir çok dünya ülkesinde yetiştirilen bir üründür. Özellikle baharatları ile ünlü Hindistan ve iran ilk akla gelenlerdendir. Yetiştirdiğiniz safranları pazarlamak için onlarla da rekabet etmeniz demektir. Ama iç piyasada daha avantajlı olacağınız kesin. Her ne kadar onlar da yetiştirse de Anadolu toprakları hem verim olarak hem de lezzet olarak kesinlikle diğer dünya ülkeleriyle rekabet edebilecek düzeydedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu