İş Kurmak

Petek Temizleme ve Kombi Bakımı

Kalorifer peteği temizleme kışa girerken bir çok evin yaptırdığı bir temizlik işidir. Daha az enerji harcamak, daha az doğalgaz ve yakıt masrafı için özellikle önerilen bir yöntemdir. Bu sayede kalorifer boruları içinde ve peteklerden daha hızlı ve sıcak su akışı olarak evi daha kolay ısıtma imkanı oluşur. Bu nedenle de kolay ve kısa sürede hemen her yıl olmasa bile bir kaç yılda bir bunların temizliği önerilir, yapılır. Bizde bu sektörde iş yapmak isteyenler için bir kaç faydalı bilgi vermeye çalışalım.

Kalorifer Peteği Temizleme

Kalorifer peteği temizleme basit bir cihazla ve su yardımıyla petek içerisindeki pisliklerin, pasın ve yağlı suyun dışarı atılması işlemiyle yapılır. Kompresör gibi bir cihaz ile doğrudan peteklere bağlantı yapılır ve basınçlı su ile temizleme işlemi gerçekleşir. Yaklaşık 20 dakika süren bu işlemin sizin açınızdan tek maliyeti cihazdır. Bazı durumlarda petek koruyucu ürünleri gibi ihtiyaçlar olabilir. Basit tanımla petek temizleme ilacı ile daha kolay kirlerin temizlenip atılması amaçlanır. O da çok eski ve kirli peteklerde uygulanan yöntemdir. Çok ihtiyaç duyulması durumunda da kalorifer peteği temizleme fırçası gibi aparatlarla da yardım alarak kolayca temizlenebilir.

Petek Temizleme Makinası

Petek temizleme makinası piyasadan kolayca temin edebileceğiniz bir cihazdır. Çalışma tekniğini yukarıda anlatmaya çalıştık. Eğer daha fazla detay almak istiyorsanız kalorifer peteği temizleme makinesi çalışma prensibini detaylı inceleyebilirsiniz. Bir taraftan temiz suyu veren diğer taraftan kirli suyu atan basit düzenekli bir sistemdir. Bu cihaz da çok pahalı olmayan ve kolay temin edilebilen bir makinedir. Kimi yorumlarda bu yönde eleştiri geldiği ve makinenin gerçekten fonksiyonel çalışmayıp iş görmediği yazılıyor. Eğer aklınızda böyle bir iş var ise önce kendi peteklerinizi başkasına temizleterek tecrübe edinebilir ve daha doğru fikir sahibi olabilirsiniz.

Kalorifer Peteği Temizleme Fiyatı

Çok önemli ve bir o kadar kolay olan bu işlemin fiyatı petek sayısına göre değişkenlik gösterse de sürümden kazanma dediğimiz yöntemle iyi paralar kazanılabilir. Yaklaşık yüz tl civarında olan fiyatları dubleks daireye göre de farklılık gösterebilir. Yine de kalorifer peteği temizleme işi çevrenizdeki ustalarla görüşerek ortalama bir fiyat çıkarabilirsiniz. Gerçekten basit bir araç ve makine ile kazançlı bir işin sahibi olabilirsiniz.

Kombi Temizleme

Petekler gibi kombilerde uzun yıllar sürekli çalışan cihazlardır. Özellikle garanti süreleri bittikten sonra daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Çünkü kombinin hem kendisi hem de kombi parçaları çok pahalı ürünlerdir. Özel koruma isterler. Ayrıca yaz kış muhtaç olduğumuz ve özellikle kış aylarında aniden soğukta kalmamak için temizliğine dikkat etmek gerekir. Bu doğrultuda kombisini temizletmek isteyenler için alacağınız eğitimlerle başkalarının kombi bakımını yapabilirsiniz. Bunun için iki türlü önemli detay vardır.

1-Sadece kombi dış ve genel temizlik ve bakımını yapmak. Bu daha basit bir eğitimle yapılabilecek genel temizlik işlemidir.

2-Mekanik ve teknik temizlik. Bu ise özellikle elektronik cihaz olduğu için daha dikkatli işlem gerektiren bir iştir. Bunun için teknik bilginizin olması önemlidir. Hele ki tamir işlemi için parçaları tanıma ve doğru ürünleri kullanmak gerekir. Bu daha çok kombi ustalarının üstleneceği bir iştir. Tabi hem diğer işleri yaparken aynı zamanda yanınıza alacağını bir usta ile de bunu da beraberinde yürütebilirsiniz.

Araç kalorifer peteği temizleme

Bu işlem de her ne kadar ev petekleri temizlemek kadar kolay ve yaygın olmasa da yine yapılabilecek temizlik işleri arasındadır. Sürekli çalışan ve dışarıdan aldığı havadaki tozlardan dolayı tıkanan oto kalorifer peteği de temizlik ihtiyacı duyar. Bu daha çok oto sanayilerinde yapılsa da yine basit yöntemlerle yapılabilecek bir iştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu