İş Fikirleri

Otomatta Satılan Şeyler (Sürekli Satış Yapın)

Otomatta satılan şeyler hayatımızı kolaylaştıran, hızlıca her yerde ulaşabileceğimiz ürünlerden oluşmaktadır. Buradaki en önemli amaç sık ihtiyaç duyduğumuz ve yakın mesafelerde temin edebileceğimiz ürünleri otomatlar yardımıyla ücretini verip temin etmektir. Dolayısıyla eğer ortada bir ihtiyaç ve bunu satan varsa burada bir kazançtan söz etmemiz mümkündür. Dolayısıyla iş kurmak isteyenler için sürekli bir gelir olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizde bunu değerlendirerek otomatta satılan şeyler üzerine bir araştırma yaparak, nerede ne satabilirsiniz incelemek istedik.

Otomat Nedir?

Otomatlar, bir yere sabitlenmiş şekilde konumlandırılan, her zaman açık olan ve isteyenlerin gidip oradan almak istediğini hızlıca temin edebildikleri sistemlerdir. Daha çok en kalabalık yerlere yerleştirilerek daha fazla kişiye ulaşılmak amaçlanır.

Otomatlar Nasıl Çalışır?

Otomatlar çoğunlukla bozuk para ile çalışır. Bir mekanizmayı aktif eden bozuk para ya da jeton tarzı şeyler içerisindeki mekanizmanın aktif olmasıyla sattığı ürünü bir hazneden dışarıya vererek alıcıya verir. Bunun gelişmiş versiyonlarında ve yeni teknolojilerde kağıt para, kredi kartı gibi seçeneklerde eklenmiştir. Aynı gelişmeye bağlı olarak ürün yelpazesi de genişleyerek birden çok ürünü beraber satma imkanı da doğmuştur.

Örneklerini daha çok yurt dışında gördüğümüz bu sistemin ülkemize entegresi belki biraz zaman alsa da burada da ihtiyaç duyulan bir çok ürün bulunmaktadır. Hatta yatırımcısını bekleyen o kadar çok ürün var ki belki de bunlardan birisi bu listede sizi beklemekte.

Su Otomatı

Sanırım bu hepimizin en sık gördüğü ve en çok kullandığı sistemdir. Özellikle yaz aylarında market, bakkal vb yerlerden uzak olan bölgelerde su satmak her zaman kazançlı olmuştur. Burada temel prensip soğuk suyu yerleştirip bozuk para ile satışını esas almaktır. Hali hazırda bir çok yerde ve bölgede bunları görebiliriz. Sizde çevrenize bir göz gezdirip sık su tüketilebilecek yerleri tespit ederek; örneğin parklar, spor alanları, yürüyüş bölgeleri, piknik alanları gibi yerlere otomatlar yerleştirerek kazanmaya başlayabilirsiniz.

Yiyecek – Çerezler

Genellikle bisküvi, çikolata gibi atıştırmalık çerezlerin satışını amaçlayan bu otomatlar daha çok hastane, okul vb yerlerde sık görünür. Kantinden uzak olan bölgelerde temin etmek için iyi bir yöntemdir. Bunu şehrin kalabalık yürüyüş bölgelerine yaydığınızı düşünürseniz kulağa çok hoş geliyor. Kimi insan yemek yemeden açlığını yatıştırmak için, bazen de canı çektiği için bu tür yiyecekleri alıp tüketmek ister. Tamamen tüketim olan, gıda ile alakalı bu ürünler insanların satışına sunarak kazanç sağlamak mümkün.

Fast Food – Hamburger – Hotdog

Hamburger ve hotdog ürünleri başta Amerika olmak üzere bir çok ülkede sık tüketilen ürünlerdir. Çünkü onların beslenme alışkanlığı daha farklıdır. Ancak bizde de bu tür hazır fastfood ürünlerinin tüketimi de hızla arttığını görüyoruz. Bu sektördeki zincir markaların artma ve kazanma oranlarına bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Bizim amacımızda bunları otomatlara sığdırarak daha pratik ve hızlı şekilde tüketiciye ulaştırmak. Sadece doğru yere konumlandırdığınızdan emin olun ve satış rakamlarını takip edin.

Kitap Otomatı

Her ne kadar ülke olarak kitap okuma alışkanlığımız düşük olsa da (ben öyle biliyorum) yine de kitap okuyanların sayısı sanıldığı kadar az değil. Kitap kurtlarının yeni çıkan bir kitabı temin edip okuma isteklerini best seller listelerinden rahatlıkla anlıyoruz. Bazen de klasik kitapları okumak isteyenler olabileceğini de unutmayalım. Şehrin farklı yerlerine koyacağınız otomatlardan kitap satışı yapabilir ve gerçekten eğitime katkı verip kendiniz de kazanç sağlayabilirsiniz.

Ekmek Otomatı

Her ne kadar çevremizde çok sayıda bakkal ve fırın olsa da kimi zaman onlara gidip ekmek almaz eziyetli gelebilir. Hele ki site içlerinde yüksek binaların olduğu kalabalık şehirlerde daha zor olabilir. Bunları analiz ederek özellike daha uzun dayanan unlu mamülleri ve taze ekmek otomatta satmak için iyi bir seçenek olabilir.

Bisiklet Otomatı

Bu yakın zamanda gördüğümüz kiralık bisiklet sisteminin bir parçasıdır. Spor yapmak isteyenler ya da bir yere daha hızlı şekilde ulaşmak isteyenler için benzersiz bir hizmet olan bisiklet otomatını çok daha sık görmeye başladık. Zamanla işler büyüdüğünde farklı noktalara açacağınız otomatlar ile bir noktadan alıp başka bir noktada teslim etmek şeklinde sunacağınız hizmet gerçekten ciddi bir proje olacaktır.

Yurt Dışında Görebileceğimiz Otomatta Satılan Şeyler

Yukarıda saydıklarımız ülkemiz için en ideal satış ürünleri arasında gösterilebilir. Ama yurt dışında satılan birbirinden ilginç ve bize pek hitap etmeyecek şeylerin olduğunu da görüyoruz. Duyduğunuzda çok ilginç gelecek şeylerin bizde neden tutmayacağını da az çok tahmin ediyor olacaksınız. Hemen yaşam alışkanlıkları hem de tüketim değişiklikleri bundaki en önemli faktördür. Birçok ürünün yurt dışında çok kullanımını görüp bunu ülkemize uyarladığı halde başarı elde edemeyen çok girişim vardır.

Bir kaç yurt dışındaki otomatlara örnekler;

 • Pizza
 • Yumurta
 • Oyuncak
 • Şemsiye
 • Bebek Ürünleri
 • Süt
 • Kravat
 • Telefon Aksesuarı
 • Kot Pantolon
 • Akol
 • Çamaşır Yıkama Otomatı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu