İş Kurmak

Oto Yıkama İşi Açmak, Maliyeti ve Detayları

Oto yıkama çevremizde bir çok yerde gördüğümüz arabaları yıkamak ve detaylı temizlemek için uğradığımız yerlerdir. Adından da anlaşılacağı üzere oto yıkama dükkanı bu yönde hizmet vermektedir. Onbin, yüzbinlerce para verip alınan arabalar temiz tutulmak istenir. İnsanların kendilerinin, çocuklarının bindiği arabalar günlük hayatta en çok ihtiyaç duyulan ve iş gören yardımcılardandır. Bu nedenle herkes onu temiz tutmak ister.

Oto Yıkama İşi

Kimisi kendi arabasını kendisi yıkamak ister. Çoğu kişi ise bunun için yeterli vakit bulamaz veya uğraşmak istemez. Trafikteki araç sayısının her geçen gün arttığını siz de fark etmişsinizdir. Bu aynı zamanda oto yıkama işi için iyi bir neden gibi duruyor. Çünkü temel müşteri kitleniz araç sahipleri ve araçlarıdır. Ne kadar temiz işinizi yaparsanız –zaten işiniz temizlik– o kadar çok kişi sizi tercih edecektir. Dolayısıyla devamlı bir müşteri kitlesine sahip olmak bir iş kolunun en avantaj sağlayacağı durumdur. Bunu bilerek işinize sarılırsanız başarınızın devamını göreceksinizdir.

Eminiz ki oto yıkama açmak her iş kurmak isteyenin aklından geçen düşük sermayeli işlerin başında gelmektedir. Düşük sermayeli olmasına rağmen kazancının yüksek olduğunu içine girince anlayabilir insan. Belki de bu kuşkudan yani acaba düşüncesinden kurtulamadığı için herkes adım atmaz.

Oto Yıkama Açma Maliyeti

Maliyetler bir işi kurarken karşılaşılan en ciddi aşamadır. Hep araştırılan düşük maliyetli görüşü buradan gelmektedir. Zaten zar zor birikim yapan girişimciler bunu en iyi şekilde değerlendirip hata yapmaktan korkarlar. Bu nedenle oto yıkama açma maliyeti bir çok yatırımcının karşılayabileceği seviyelerdedir. Çünkü gerekli olanlar listesi bellidir: yıkama makinesi, temizlik ürünleri, yer ve personel giderleri ve faturalar. Şimdi bunların detaylarına bakacak olursak;

Dükkan
Oto yıkama dükkanı çok büyük alana yayılmasına gerek kalmayan, şehir merkezinde kalabalık yer ihtiyacı olmayan bir yerde konumlandırılabilir. Ama yine de çok ucra köşelere veya şehirden uzak bölgelere kurulması tercih edilmez.

Yıkama Makineleri
Araç yıkama makineleri su tabancasının bağlı olduğu tazyikli su veren cihaz, hava kompresörü, toz çekme makineleri gibi teçhizatlar bulunmaktadır. Bunların maliyetleri genelde piyasada standart seyir eder. Bunları alıp dükkanda kullanmak için zorunlu olduğunuz şeylerdir.

Temizlik Ürünleri
Aracı yıkamak için genelde köpük benzeri ürünler kullanılır. Bunun yanında çeşitli temizlik, kir toz çıkarma, koruyucu, parlatıcı ürünler de gerekir. Çünkü temizliğe verilen bir araç yıkama sonrasında parıl parıl parlaması beklenir.

Personel Gideri
Bu malumunuz her iş kolunda olan bir durumdur. Her ne kadar ben tek başıma yıkarım deseniz bile bu sizin için de geçerli bir durumdur. Otomasyon şeklinde olmadığı sürece bir ya da iki personel yardımcısı ihtiyacınız olacaktır.

Faturalar
İşiniz oto yıkama olduğu için doğal olarak temel gideriniz ve ihtiyacınız su olacaktır. Her ne kadar basınçla püskürtülen su tasarruf sağlasa da yine de fazlasıyla su tüketimi olacaktır. Ayrıca bu cihazların çalıştırılması da elektrik faturasına yansıyacaktır.

oto yıkama açmak

Yukarıda verdiğimiz klasik anlamda oto yıkama işinin detaylarıdır. Oysa günümüzde artık oto yıkamalar daha gelişmiş makinelere bağlanmış, self yıkama şeklinde geliştirilmiş hale dönüştürülmüştür. Araç bakımından, lastik değişimine, yağ su kontrolü gibi seçeneklerle zenginleştirilmiştir. Sadece yıkama değil farklı kalemlerden de para kazanmak mümkün hale gelmiştir. Yıkama dükkanınıza koyacağınız lastik, aksesuarlar, temizlik ürünleri gibi diğer kalemleri satarakta kazanç sağlamak mümkün.

Eğer bu işin yanına bir de oto aksesuar dükkanı gibi bir seçenek düşünüyorsanız bu yazımız mutlaka size fayda sağlayacaktır. Artık tek iş yerine çeşitli farklı gruplara hitap edip tek elden yönetmek daha avantajlı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu