Ne İş Yapabilirim ? © 2020. Tüm hakları saklıdır.

Ne İş Yapabilirim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Para Kazanma Yolları
  4. »
  5. Öğrencilerin Yapabilecekleri İşler Neler?

Öğrencilerin Yapabilecekleri İşler Neler?

Seray Kurular Seray Kurular - - 5 dk okuma süresi
28 1

Birçok öğrenci giderlerini karşılayabilmek adına çalışmak istemektedir. Ailelerine yük olmak istemeyen öğrencilerin çalışması ile kendilerini geliştirmesi de mümkündür. Çoğu öğrenci kendi okuduğu bölüm ile alakalı yarı zamanlı bir işi tercih ederken çoğu öğrenci de hizmet sektöründe bulunan iş gücü açığını kapatmayı tercih etmektedir.

Bu noktada öğrencilerin yapacakları işler arasında çoğu öğrenci tarafından ilk tercih edilen kendi üniversitelerinin kampüsünde ya da kütüphanesinde çalışmaktır. Kampüsün içerisinde birçok iş imkânı bulunabilir ayrıca kütüphanede çalışılırsa eğer saatleri belirleyebilme imkânı da verilmektedir. Bir diğer tercih edilen ise özel ders vermektedir. Kendi okudukları bölümler üzerinden, yabancı dil üzerinden veya herhangi bir enstrüman bilgileri var ise bunun üzerinden özel ders vermek de mümkündür.

Öğrencilerin Kolayca Yapılacak İşleri

Öğrencilerin yapacakları işler arasında özellikle bilgisayar kullanan ve bu konuda iyi olanlar için online içerik yazarlığı mümkündür. İçerik yazarlığı özellikle okuma ve araştırma sevgisi bulunan öğrenciler için oldukça ilgi çekici bir meslektir. Dijitalleşmenin de etkisi ile dijital içeriğe ve içerik yazarlığına artan ilgi doğrultusunda öğrencilerin de iş bulma imkânı kolaylaşmıştır.

Çoğu öğrenci tarafından tercih edilen bir diğer ise Work and Travel ile Amerika’ya gitmektedir. Belirli bir miktar karşılığında şirketler aracılığıyla çalışmaya giden öğrenciler dolar üzerinden gelir elde edebilmektedir. Burada dil okulu ile gidilmişse eğer çalışma izni bulunmayan öğrenciler çalışmak üzere gittiyse güzel gelirler elde edebilmektedirler.

Eğitim Odaklı Kolay İş Fikirleri

Erasmus+ Avrupa Gönüllü Hizmeti projeleri de öğrencilerin yapacakları işler arasında tercih edilen yollardan bir tanesidir. 17 ila 30 yaş aralığındaki bireyler mezuniyet ya da dil koşulu istenmeden en fazla bir yıl süreyle gönüllü olarak Avrupa’da çalışabilmektedirler. Erasmus+ Avrupa Gönüllü Hizmeti daha çok gezmek ve yurtdışına çıkmak imkânları için tercih edilen bir yöntemdir.

Öğrenciler için en çok yapılan ve hızlı bir şekilde bulunan diğer iş imkânı ise satış danışmanlığıdır. Büyük mağazalar part time çalışan almaktadır ve deneyimsiz olsalar dahi öğrenciler buralarda çalışabilmektedir. Özellikle öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ve yapılan iş ise garsonluktur. Öğrenciler tarafından çok fazla tercih edilse de oldukça yorucu bir iştir ancak deneyim aranmayan bir iştir. Ayrıca öğrenciler fast food firmalarında mutfak personeli olarak çalışmayı da tercih edebilmektedir.

Öğrencilere Keyif Veren İşler

Öğrencilerin yapacakları işler arasında baristalık da oldukça beğenilen ve öğrenciler tarafından yapılan bir iştir. Baristalık ile yurtiçi ya da yurtdışı birçok kapının aralanabileceği söylenmektedir. Birçok öğrenci tarafından tercih edilen ise tercümanlık yapmaktır. Bu sayede çevirileri sayesinde para kazanmaları mümkün olmaktadır. Öğrencilerin yapabileceği diğer işlerden bir tanesi fuarlarda tanıtım personeli olmaktır. Bunları dışında öğrenciler çocuk bakıcılığı yapabilir ve köpek gezdirebilirler. Bunlar çoğu öğrenci için eğlenceli sayılabilecek işlerdendir. Öğrencilerin yapabilecekleri işlere çağrı merkezi müşteri temsilciliği, ehliyeti bulunanlar için motokuryelik, fotoğrafçılık, fitness koçluğu gibi birçok iş eklenebilir.

Öğrenciler iş bulmada öncelikle ilgi ve becerilerine uygun pozisyonları araştırmalı, CV’lerini özgeçmişlerini güncel tutmalı ve önceki deneyimleri vurgulamalıdır. İş başvurularını dikkatlice hazırlayarak özgeçmişlerini öne çıkarmalı ve iş ilanlarının gereksinimlerine uygun olduğundan emin olmalılar. İş görüşmelerine hazırlıklı gitmeli ve iletişim becerilerini sergileyerek işverenleri etkilemeye çalışmalılar. Ayrıca iş arama sürecinde profesyonel ağlarını kullanarak kariyer fırsatlarını artırabilirler. Bunların yanında elbette derslerini de ihmal etmemeleri gerekiyor. Çünkü ağır koşullarda veya uzun mesai saatlerinde çalışma yaparsanız eğitim hayatınızda çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabileceğinizi unutmamalısınız.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir