Para Kazanma Yolları

Market Alışverişi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Biz sadece para kazanma yöntemleri hakkında bilgi vermiyoruz. Aynı zamanda paranızı tasarruf yapmanıza yardımcı olacak ip uçları hakkında da bilgi verme amacındayız. Tasarrufun en önemli tarafı ise harcama kalemleridir. Yani harcamalarımız üzerinden yapacağımız tasarruflar bize gerçekten para kazanmak kadar fayda sağlar ve iyi birikim yapmamıza olanak verir. Bu nedenle de market alış verişi yaparken dikkat etmemiz gereken konulara değinerek verimli bir harcama gerçekleştirmeyi amaçlayacağız. Bu sayede hem ihtiyaçlarınızı karşılayacak hem de daha uygun fiyata almış olacağız.

Market Alışverişi

Marketler ay içerisinde bizlerin en çok uğradığı, ihtiyaçlarımızı en fazla karşıladığımız yerlerdir. Çünkü başta gıda ihtiyaçlarımız olmak üzere bir çok ürün marketlerde bulunur. Dolayısıyla bütçe harcama dağılımınıza baktığınız zaman en fazla market harcaması yaptığınızı siz de fark edeceksinizdir. Özellikle kredi kartı ekstrelerinin büyük kısmını sık uğradığınız marketlerin oluşturduğunu göreceksiniz. Sanırım aynı fikirdeyiz. O halde okumaya devam edelim ve bakalım nasıl daha az harcayarak daha fazla ürün alabilir ve tasarruf edebiliriz.

Bir Çok Marketi Gezin, Fiyatları Takip Edin

Günümüzde artık tek mahalle bakkalı yerine çevremizde bir çok market aynı anda faaliyet göstermektedir. Bu bize hem ürün çeşitliliği hem de fiyat avantajı sağlayabilir. Birden çok marketin olması başta fiyat rekabeti oluşturarak bize fayda sağlar. Bu sebeple eğer vaktiniz varsa alışverişe çıkarken çeşitli marketler arasında dolaşın. Zaten bir çoğu birbirine yürüme mesafesinde olduğu için zorlanacağınızı düşünmüyoruz. Birinden çıkıp diğerine girmeniz sizi çok fazla yoracağını sanmıyorum. Ama ufakta olsa elde edeceğiniz bir fiyat farkı size fayda sağlayabilir.

Online Listeleri Takip Edin

Artık günümüzde her şeyin cep telefonunun içerisine sığdığını görüyoruz. Buna ayak uyduran marketlerde kendi fiyatlarını online uygulamaları ya da çeşitli yerlerde ilan ederek fiyatlarını açıklar. Yani yukarıda saydığımız marketler arası gezin yerine marketlerin online uygulamaları arasında tek tıkla gezerek fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Hatta şöyle diyeyim günümüzde oldukça popüler kullanım alanı olan karşılaştırma siteleri ve uygulamaları satın alacağınız bir ürünün en ucuz nerede olduğunu anlık dahi gösterebilir. Onları kullanmak sizlere ciddi fiyat avantajı sağlayacaktır.

Aktüel Ürünleri Takip Edin

Zaman zaman genellikle haftanın ya da ayın belirli günlerinde marketler aktüel ürünler altında daha ucuza satış yapabilirler. Piyasa fiyatına göre daha ucuz olabilen bu ürünleri önceden bilerek takip edebilir ve o gün gidip alışveriş yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan şey gerçekten piyasanın altında satılıyorsa almak için daha iyi bir sebep olamaz. Ama dikkat etmeniz gereken şey ihtiyacınız olmayan şeyi çok çok ucuz diye satın almak kötü bir alışveriş kararıdır. Çünkü insanların sırf ucuz diye satın aldığı şeylerin daha sonra ihtiyacının olmadığını fark etmesi pek uzun sürmüyor.

Market Alışveriş Listesi

Bu verimli alışverişin önemli bir adımıdır. Marketler genellikle çoğu ürünün, alternatif ve ikame ürünlerin yan yana koyulduğu reyonlardan oluşur. Bazen ihtiyacınız olmadan alayım diye aldığınız ürünlerin sayısı gittikçe çoğalır. Sepeti alıp reyonlar arasında gezmek size hem zaman kaybı yaşatır hem de ihtiyaç fazlası alış veriş yaptırabilir. Oysa alışverişe çıkmadan önce bir market alışveriş listesi oluşturursanız gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu bilir ve sadece onları almak üzere gezersiniz. Hatta bunu aylık periyoda yayarak tek seferde aradan çıkarabilirsiniz. Basit bir ev market alışveriş listesi hazırlamak inanın çok fazla vaktinizi almaz. Zaman zaman insanların ellerinde kağıt, kalem ile alış verdiğini görmüşsünüzdür. İşte onlar bu şekilde alışveriş listesi oluşturup sadece o listedekileri almayı hedefleyen kişilerdir.

Daha Fazla Al,
Daha Az Öde!

Alternatif Ürünler Tercih Etmeye Çalışın

Bazı ürünler vardır ki almak zorundasınızdır. Örneğin gıda malzemeleri gibi temel ihtiyaç ürünleri bunlara örnektir. Hatta sürekli aldığınız markalar ve ürünlerde olabilir. Eğer o marka veya üründen daha uygun fiyatlı birini görürseniz onu tercih etmek size fayda sağlayabilir. Amacımız tabi ki sadece fiyat odaklı alışveriş yapmak değil. Aynı zamanda kaliteli ürün de almamız gerekiyor. Hiç adını duymadığınız bir markayı almanızı beklemiyoruz. Sadece alternatif ürünler ve markalar arasında geçişkenlik yapabileceğinizi vurguluyoruz. Bu sayede aynı ya da yakın kalitede bir ürünü daha uygun fiyatlı alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu