İş Kurmak

Kreş Açmak Şartları ve Gerekli Belgeler

Eğer iş kurmak için aklınızda kreş açmak gibi bir seçenek yoktuysa yazımızı okuduktan sonra aklınıza girebilir. Çünkü kreş açmak hem toplum için faydalı bir hizmet sunuyor hem de kazançlı bir iş gibi görünüyor. Kreş açma şartları, gerekli belger ve diğer konular için buyrun detaylara.

Günümüzde kreşler sadece çalışan anne babaların çocuklarını gündüz teslim edip bakmalarını istedikleri yerden öte bir yere gelmiştir. Özellikle pedagoglarında tavsiyelerde bulunduğu ve çocuğun gelişiminde önemli rol oynayan konularda kreşler ciddi bir görev üstlenmektedir. Bu nedenle kreşler sadece bir bakım ve zaman geçirme yeri değil çocuklar için kişisel gelişim merkezi görevi de görmektedir. Her ne kadar sosyolojik boyutunu  uzmanlara bıraktığımız kreşlerin temel görevini çocuklarımızın güven ve huzur içinde zaman geçirmelerini istediğimiz yer olarak tanımlayabiliriz.

Kreş Açma Şartları

Kreşler; 0-24 aylık çocuklara hizmet veren kuruluşlardır.  Kreşler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak açılırlar.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Bu nedenle kreş açmak için e-devlet üzerinden Özel Kreş, Gündüz Bakım Evi ve Çocuk Kulübü Açmak için Ön Başvuru kısmından ön başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu alana iletişim telefonu, adres ve bina yapı kullanım belgesi gibi bilgileri girdikten sonra ön başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak başvuru yapmadan önce Resmi Gazete’de şartları belirtilen koşulları sağlamış olmanız gerekiyor. Örneğin kreş açmak için gerekli diploma aranmazken en az ilkokul mezunu olmanız şartı vardır.

  • T.C Vatandaşı olmak,
  • En az ilkokul mezunu olmak,
  • Sabıka kaydı konusunda şartları sağlamak.

Bu şartları sağladıktan sonra uzun uzadıya kreşin kurulacağı binanın ve başvuruda bulunacak kişin belgeleri ile kapsamlı bir liste hazırlamanız gerekiyor. Bu liste sürekli değişebileceğinden dolayı resmi gazetedeki son halini takip etmenizi öneririz. Buradaki listeyi hazırlayıp teslim ettikten sonra onayı beklemek durumundasınız. Akabinde açılış izinleri sağlanırsa diğer adımlara geçebilirsiniz.

Öyle ki sadece kuruluş binası için dahi çok özel şartlar aranmaktadır. Kabaca sıralamak gerekirse,

  • Yeteri büyüklükte bir bahçesi olmalı. Her çocuk için en az 1.5m2 alan düşmelidir.
  • Tüm odalar aydınlık ve ferah olmalıdır. Örneğin bodrum katına kreş açamazsınız.
  • Bina etrafında çocuklar için tehlike yaratacak patlayıcı, yanıcı başka yerler olmamalı. Bina yanında baz istasyonu olmamalı. Çevresinde çocuklar için sağlığa zararlı ürünler satan yerlerden uzak olmalı gibi dikkat etmeniz gereken maddeler bulunmaktadır.

Kreş Açmak İçin Devlet Desteği

Bir çok iş kurma konusunda desteklerde bulunduğu için kreş açmak için devlet desteği olup olmadığından emin olmak için çeşitli kuruluşlardan bilgi talep edebilirsiniz. Teknik olarak kreşlerin kamu yararı da gözettiği için aslında devlet desteğinin sağlanması gerektiği düşüncesindeyim. Başta girişimciler için devlet desteği sunan Ticaret ve Teknoloji bakanlığı, KOSGEB ve  diğer bankalar aracılığıyla yardımlar alabilmek için doğrudan onlarla iletişime geçmeniz uygun olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu