İş Kurmak

Kenevir Yetiştiriciliği Karlı Mıdır?

Bir şeyler üreterek iş yapmak isteyenler için kenevir yetiştiriciliği yaparak para kazanma seçeneği yakın zamanda yapılan değişikliklerle tekrar hayatımıza girdi. Öyle ki önceden üretimi yasak ya da kısıtlı olan keneviri artık belirli izinler kapsamında ve belirli bölgelerde üretmek mümkün hale geldi. Öyle ki 19 ilde üretimi serbest olan kenevir başta endüstriyel ürünler olmak üzere bir çok alanda kullanım alanı bulunuyor. Kısıtlı üretim alanı olduğundan kenevir yetiştiriciliği karlı mıdır sorunuza evet diyebiliriz. Çünkü zamanla artan talep ve o alandaki kullanılan ürünlerin artması onu cazip hale getirdiğinden karlı bir girişim olacağını düşünüyoruz. Hem bu konunun detaylarına hem de devlet desteği gibi konuların detaylarına bakalım.

Kenevir Nerelerde Kullanılır

Kenevir, başta endüstriyel ürünlerin yapımında çokça kullanılan kenevir önemli hastalıkların tedavisinde de kullanıldığı söyleniyor. Otomotiv, kozmetik ve sabun gibi üretim mallarında da kenevire yer verildiğini biliyoruz. Ayrıca üretiminin yaygınlaşmasıyla da birlikte kenevir üretimine bağlı olarak kullanım alanının da artacağını göreceğiz.

Hangi İllerde Kenevir Yetiştirilebilir

Alınan son kararla birlikte kenevir yetiştiriciliği bazı illerle kısıtlanmıştı. Son alınan kararlarda değişiklik oldumu bilmediğimizden bunun için güncel listeyi resmi gazete yayınlarından takip etmeniz önemlidir. Daha sağlıklı bilgi ve gerekli izinler için bulunduğunuz yerdeki Orman bakanlığına giderek kenevir yetiştiriciliği hakkında her bilgiyi alabilirsiniz.

kenevir

Kenevir Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Bugün kenevir yetiştiriciliği devlet desteği 2021 yılında ve sonrasında da çok önem arz etmektedir. Bir çok alana yapılan yardımlar gibi bu sektörde yatırım yapmak isteyenlerin bu yönde beklentisi mevcuttur. Devletin çeşitli kurumları aracılığıyla üretimi özendirmek ve yerli üretimi arttırmak için çeşitli devlet destekleri sunduğunu biliyoruz. Öyle ki kenevir de bu ürünlerden birisi olduğu için çeşitli bakanlık ve kurumlardan devlet desteği alabilir düşüncesindeyiz. Bunun için başta tarım ve ormandan sorumlu bakanlıklar, Kosgeb ve Tubitak gibi yerlerde başvurarak destek şartlarını araştırabilirsiniz.

Kenevir Yetiştiriciliği Karlı Mıdır?

Her tarım ürününün yıllardan beridir üretilip pazarlarda bize sunulmasının arkasındaki en önemli neden şüphesiz yüksek kar oranlarıdır. Yoğun sermayesinin toprak olduğunu düşünürsek en az diğer üretim malları kadar karlı bir iş olacağını düşünüyoruz. Bunun için ilk araştırmamız gereken şey kenevir alan firmalar veya kurumların neler olduğunu bilmek. Ayrıca bu kenevir alan firmaların yıllık alım miktarını, artma ya da azalma söz konusu olup olmadığını ve kullanım alanlarının genişleme potansiyelini göz önüne almak. Tüm bunların birbirini destekleyerek olumlu sonuçlar almanız durumunda kenevir yetiştiriciliği gerçekten karlı bir yatırım olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu