İş Kurmak

İşyeri Açma Ruhsatı Almamanın Cezası

Ülkemizde iş kurmak buna bağlı olarak iş yeri açmak gibi girişimler çeşitli kanun ve kurallara tabidir. Bunlardan en önemlisi olarak işyeri açma ruhsatı alınmasıdır. Çünkü gerekli evraklar ve ödemelerden sonra başvurarak yasal bir şekilde iş yerinizi açabilir ve iş yerinizi çalıştırmaya devam edebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda hem işler aksayabilir ya da bir süre ruhsatsız işyeri çalıştırarak maliyetlerden kaçmak isteyebilirsiniz. Bu durumda kaçtığınız küçük masraflar size fazlasıyla ceza olarak geri dönebilir. Çünkü iş yeri açma ruhsatı almamanın cezası büyüktür.

Açtığınız İş Yerini Bildirin!

Aslında iş yeri ruhsatının amacı ben bir iş kurdum, iş yeri açtım, dükkan işleteceğim, para kazanacağım demektir. Dolayısıyla bunu ilgili mecrilere bildirerek ruhsat almak yani izin almak gerekir. Henüz çok başında olduğunuzun işinizin daha ilk aşamada sekteye uğramasını önlemek için bu adımı unutmayın. iş yerinizin açılışından kısa bir süre içinde gerekli başvuruları yaparak resmi şekilde faaliyetinize devam edin. Bu hem iş yeri izinleri hem de maliye yani vergisel açıdan ülkemiz için önemli konulardır.

Tespiti Halinde Cezalar Büyük!

Görüyoruz ki bu konuda cezanın miktarını merak edip ona göre şekil almayı düşünenler var. Ancak şunu hatırlatalım ki ruhsatsız işyeri açma ruhsatı almamanın cezası sandığınız kadar az bir rakam değil. Gerekli tespit ve kontrollerden sonra kanun dahilinde bir para cezası kesilir ve en önemlisi işinize ara vermek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü siz evraklarınızı tamamlayana, gerekli ruhsat ve izinleri alana kadar iş yeriniz kapatılabilir!

İnsanlar neden bu tür işlerden kaçmak ister?

Bu genellikle henüz kurduğu işten emin olmayan, tutup tutmayacağı konusunda endişeleri olan kişilerin tercihidir. Uzun ömürlü olması konusunda endişe duyanlar genellikle önce denemek için gerekli izinleri almadan işe koyulmak isteyebilir. Ayrıca eskiden evrak işlerinin sıkıcılığı, bürokrasi gibi konularda etki etmekteydi. Ancak günümüzde özellikle edevlet üzerinden bir kaç tıkla tüm işlemler yapılabilir hale gelmiş durumda. Bundan dolayı onu bahane olarak kabul etmiyoruz. Açılış ücretleri, ruhsat giderleri gibi kalemler de çok yüksek olduğunu düşünmesek te kimi girişimciler bunlardan kaçmak için dahi bu adımları es geçebiliyor. Ancak tekrar vurgulamakta fayda var ki cezalar bu kaçtığınız miktarlardan dahi fazla olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu