İş Kurmak

İstiridye Mantarı Yetiştirme

İstiridye mantarı, lezzetli tadı ve  bilinen sağlığa faydalarıyla her mutfağın ve  restoranın en önemli yemeklerinden birisidir. Bizde istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak isteyenler için önemli konulara değinmeye çalışacağız. Pişirme kısmını aşçılara bırakalım ve istiridye mantarı yetiştirme ve yetiştirerek para kazanma konusuna odaklanalım.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Her geçen gün artan mantar talebi bizleri de istiridye mantarı yetiştiriciliği konusunda cesaretlendirdi. Özellikle yurt dışı pazarında fazlasıyla talebi olan bir ürünü yetiştirip satmak son derece akılcı bir girişim örneğidir. Daha önce basit tarım ürünlerinden çok para kazanan başarı hikayelerine tanık olduğumuzu hatırlayın. Bu ürün yani istiridye mantarı yetiştiriciliği de evinizin bahçesinden başlayıp dünyaya açılmanız için iyi bir kapı olabilir.

İstiridye Mantarı Yetiştirme ve Önemli Noktalar

Neden diğerleri değilde bu? Çünkü her zaman tercih edilen bir mantar türüdür. Çok sayıda faydası olduğu söylenmektedir. Pazarlama konusunda sorun yaşamadan yetiştirdiğiniz mantarları satıp para kazanabilirsiniz. Yetiştirmek için büyük maliyetli yatırımlara ihtiyacınız olmadan kolay bir şekilde yetiştirme şansınız vardır. Hatta evde bile yetiştirildiği görülmüştür. Kolay elde edilebilir ve pazarlanabilir. Her markette ya da pazarda ulaşılabilir olduğundan satmak için şansınız yüksektir.

İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Öncelikle yetişmesi için uygun ortamın hazırlanması gerekir. Çünkü bu mantar özel koşullarda yetişir.  Mantarın yetişeceği ortamın 25 derece civarı sıcaklıkta olması idealdir. Mantar bu sıcaklıkta kuluçkaya yatırılır ve üremesi beklenir. Tıpkı ilk okulda fasulye pamuğa koyup beklediğimiz gibi.

Genellikle kavak ağaçlarında yetiştiği için kavak mantarı da denilen bu türün dışı da istiridyeye benzediğinden bu ismi almıştır. Bu mantarı yetiştirmek için her tarafı kapalı özel seralar veya çadır tarzı yerlerde üretimini yapabilirsiniz. Dış ortamla ilişkisi kesilse de mantar üremesinin en yoğun olduğu ortamın yaratılması gerekir. Çok sıcak veya soğuk olmayan serin, gölge ya da karanlık değil de bol güneş isteyen ve bol oksijenli bir ortam olması gerekir. Bu şartları sağladıktan sonra yılın her dönemi mahsül alınabilir.

Mantar Ne Kadar Sürede Yetişir

Gerekli şartlar sağlandıktan sonra özellikle mantar yetiştirilecek odanın iklim koşulları sağlanırsa yaklaşık üç haftada mantarlar çıkmaya başlıyor.

İstiridye Mantarı Kompostu Nedir, Nasıl Bir Ortam Gereklidir

Mantar doğada dağ ve ormandaki kavak ve kayın gibi ağaçlarda oluşan kompost ortamlarda yetişir. Mantar tohumları kompost denilen bu ortamda uygun sıcaklıkta kuluçka döneminde bekler ve mantar vermeye uygun hale gelir. Ortaya çıkan bu mantarlar yine aynı şartlarda gelişir ve hazır hale gelir.  Yetişmesi için çok önemli olan istiridye mantarı kompostu için yeterli sıcaklık ve ışık sağlansa da çok daha fazla bakım ve ilgi gerektirmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu