İş Fikirleri

İşten Ayrılıp Kendi İşinizi Kurmanız İçin 5 Neden

İş dünyasında kimileri maaşlı ve vardiyalı çalışan olarak yer alırken kimileri de kendi işi ile meşgul olur. Eğer sizde masa başında ya da bir başka pozisyonda çalışıyorsanız neden işinizden ayrılıp kendi işinizi kurmanız gerektiği konusunda 5 öneride bulunacağız. Tabi bunlar bizim iş tecrübelerimize dayansa da genel geçer konular olduğu bir gerçek. Geçmişte de işinden istifa edip ya da kovulmuş kişilerin kendi işini kurarak dünya markaları yarattığının örnekleri mevcut. Onların biyografisini okurken “vay be” demeden kendimizi alamıyoruz.

Yenilik ve Değişiklik: Aynı şeylerden sıkılmak

Bu bir çok çalışanın başına gelmiştir. Hergün aynı şeyi yapmak, aynı masaya oturup aynı bilgisayar ekranına bakmak size sıkıcı gelmiş olabilir. Bazı insanların yapısı gereği uzun süre aynı şeyi devam ettiremezler. Özgür ruhludurlar. Bir odaya sıkışıp kalmak istemeyenler ve hayatlarında yenilik ve değişiklik isteyenler sıkıcı işlerini bırakıp iş kurmak için adım atabilirler.

Çok daha fazlasını yapabilme: Kendinize olan özgüveniniz ve girişimci ruhunuzu tespit etme

Kendinizi en iyi siz tanıyabilirsiniz. Bu sebeple de kendinizin çok daha fazlasını yapabildiğinizi düşünmeniz gayet normal. Sadece bilgisayara veri girerek iş yapmaktan çok daha fazlasını yapabilecek özelliğe sahip olabilirsiniz. Ancak çalıştığınız iş buna fırsat vermeyebilir. Çok daha fazlasını yapmak için şansınız olmaya bilir. Bunu değerlendirmek için kendi işinizi kurarak daha fazla çaba sarf edip mevcut pozisyonunuzdan daha iyi bir kariyere ulaşabilirsiniz.

Daha fazla kazanma: kendi işim, kendi param

Eğer bir işte standart bir şey yapıyorsanız karşılığında da standart ücret alırsınız. Belki de masa başında ya da bir yerde çalışmanın en kötü yanı burası. Yıl boyunca aynı maaşı alır ve yıl sonunda belli bir miktarda zam beklersiniz. Bu sizin hayatınızı idame etmenize yarayabilir ama büyük hedeflerinize ulaşmak için yetmeyebilir. Bu nedenle çok daha fazlasını yapabiliyorken neden çalışıp kendi işinizden kazanmayasınız.

Endişe ve stresten uzak bir iş hayatı

Bir çoğunun hissettiği işimi kaybedersem korkusu her zaman bir çalışanın düşündüğü şeydir. Öyle ki bu bizi iş hayatında bir çok konuda kısıtlamıştır. Özellikle işsizlik gibi bir gerçekleşme yüzleşmek her çalışanın cesaret edemeyeceği bir şeydir. Ancak bu riski her zaman taşıyıp o baskı altında çalışmak yerine kendi işinizin streslerini dert etmek isteyebilirsiniz. Belki de kendi işinizi kurduğunuz zaman daha büyük zorluklarla karşılaşacaksınız ancak denemeden bilemezsiniz.

Kötü patron iş sahibi yaparmış

Başlıktan da sanırım ne demek istediğimizi anladınız. Eğer kötü bir patronunuz ya da çalışma arkadaşlarınız varsa ve sıkılarak, mutlu olmadan çalışıyorsanız daha iyi bir nedeniniz olamaz. Kendi işinizi kurmak için hemen o mutsuz olduğunuz yeri terk edin ve kendinizi mutlu hissedeceğiniz işlere doğru yelken açın. Tabi önce yelken teknenizin yeterince sağlam ve denizin de rüzgarlı olduğundan emin olun.

Bu konuda sıkıcı bir masa başı iş yapıyor ve kendi işinizi kurmak için yeterli neden bulamıyorsanız en çok görünen sorunlara yer verdik. Bu aslında her çalışanın aklının bir kenarında olan ancak cesaret edemediği bir konu. Çünkü bu adım kendi içerisinde de riskler barındırıyor. Maaşlı işi bırakarak başka bir sektöre yönelmekten bahsediyoruz. Bu nedenle kendi işini kurmak isteyenler yukarıda yazdığımız maddelerden çok daha fazlasını bilmesini gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu