Ne İş Yapabilirim ? © 2020. Tüm hakları saklıdır.

Ne İş Yapabilirim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Kurmak
  4. »
  5. Halı Yıkamacı Nasıl Açılır, Açmak İçin Gerekenler

Halı Yıkamacı Nasıl Açılır, Açmak İçin Gerekenler

Seray Kurular Seray Kurular - - 5 dk okuma süresi
26 0

Halı yıkamacı açmak için gerekenler özellikle bu sektöre dahil olmak isteyen girişimciler tarafından merak edilen bir konudur. Halı yıkama dükkânı hem karlı bir iş hem de müşterilerini asla kaybetmeyen bir iş olarak görülmektedir. Ayrıca eskiden olduğu gibi kendi halılarını yıkayan kişilerin gittikçe azaldığı görülmektedir. Halı yıkama sektörü girişimcilerin girdiklerinde yatırımlarını kaybetmeyeceği bir sektördür. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

Özellikle halı yıkama işi ruhsatı, personel çalıştırma izinleri ve her iş yeri açılırken dikkat edilmesi gereken maliyetler söz konusudur. Her birisi bir halı yıkama dükkanı açılırken dikkat edilmesi gereken eşit derecede önemli noktalardır.

Halı Yıkamacı Açmak İçin Gerekenler

Halı yıkamacı açmak için gerekenler arasında en başta sıfırdan bir kurulum yapılıp yapılmayacağına ya da bir halı yıkamacının devir alınıp alınmayacağına karar verilmesi gerekmektedir. Çalışan personelleri ile sorunlar yaşamış ve halı yıkamacısını devretmek isteyen işletme sahipleri bulunmaktadır. Ancak yeni bir halı yıkama dükkanı kurulumu ile her şeyin en baştan hazırlanması ve yeni makineler ile çalışılması mümkün olacaktır.

Halı yıkama sektöründe kadınlar daha ok halı yıkatmayı tercih ettikleri için birincil müşteriler konumundalardır. Ancak müşterinin açılan halı yıkama yapanı tercih etmesi için güven ortamının kurulması gerekmektedir. Ayrıca pazarlama faaliyetleri de müşterilerin oluşmasını ve zamanla güven ortamının kurulmasını sağlayacaktır.

Maliyetler açısından ise halı yıkama makinelerini 7 bin TL ile 90 bin TL arasında bulmak mümkündür. Bu noktada fiyatları değil kalitelerine önem vermek gerekmektedir. Halı yıkama dükkanlarında karşılaşılan bir diğer sorun ise halının istenilen zamana kadar hazırlanamamış olmasıdır. Dolayısıyla deneyimli ya da işlerini iyi yapabilecek personellerin çalıştırılması gerekmektedir.

Halı Yıkamacı İçin Hangi Malzemeler Alınmalı?

Halı yıkama işi, evlerde ve işyerlerinde kullanılan halıların düzenli aralıklarla temizlenmesini sağlar. Bu, hem estetik açıdan hoş bir ortamın korunmasına katkı sağlar hem de sağlık açısından önemlidir. Halılar, toz, kir, bakteri ve alerjenleri içinde barındırabilir, bu da solunum yolu hastalıklarına ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Halı yıkamacılar, profesyonel ekipman ve temizlik maddeleri kullanarak halıları derinlemesine temizler, mikropları ortadan kaldırır ve uzun ömürlü kullanımı destekler. Ayrıca düzenli halı temizliği, halının rengini ve dokusunu koruyarak estetik bir görünümü sürdürmeye yardımcı olur.

Halı yıkamacı açmak için gerekenler arasında halı yıkama ve kurutma makinelerinin sığabileceği büyüklükte bir dükkânın bulunması vardır. Uygun dükkânın bulunması ile halı yıkamacısı için ruhsatın alınması gerekmektedir. Bu noktada Vergi Daire’sine kayıt olunması, Esnaf Odasına kayıt olunması ve Belediye’den iş yeri açma ruhsatı alınması gerekmektedir.

Halı yıkama ruhsatının alınabilmesi için doğru bir şekilde doldurulmuş bir başvuru formu, iş yeri açma dilekçesi, vergi levhası fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, makine yerleşim planı, sorumlu müdür imzası gibi evrakların tamamlanmış olması gerekmektedir. Başvuruda verilen evrakların incelenmesi ve uygunluğu onaylanması durumunda ruhsat harcı hesaplanmaktadır. Ruhsat harcının da ödenmesi ile halı yıkama işi ruhsatı verilmektedir.

Unutulmaması gereken ve halı yıkamacı açmak için gerekenler arasında önemli noktalardan bir tanesi halı yıkama makinesini alırken çok dikkatli olunması gerekliliğidir. Makineyi satan firmalarla tek tek konuşulmalı ve piyasanın iyice araştırılması gerekmektedir. Ayrıca servis aracına da ihtiyaç duyulacaktır. Bu noktada sermayenize göre bir araç tercih etmeniz önerilmektedir. Halı yıkamacısı açan kişilerinde belirtmiş olduğu üzere personel alımında kesinlikle çok dikkatli olunması gerekmektedir. Online reklamlar gibi bütün kitleye ulaşacak bir pazarlama yolu ile müşterilerin yeni halı yıkamacısına çekilmesi muhtemeldir. Ancak en başında kalabalık bir müşteri grubunun olmayacağı göz önüne alınmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir