Para Kazanma Yolları

Dropshipping Nedir, Nasıl Para Kazanılır?

Dropshipping ile para kazanmak mümkün mü? Türkiye’de ve dünyada oldukça popüler bir para kazanma ve ticaret yöntemi olan dropshipping pek çok kişiye ekmek yediren bir sektördür. Türkçe adı stoksuz satış anlamına gelen dropshipping çeşitli mal ve hizmetlerin bir bayi aracılığı ile stok tutmaya gerek kalmadan kendi kâr marjını koruyarak satışa çıkarması ve satması anlamına gelmektedir. Peki dropshipping ne kadar para kazandırır, dropshipping nasıl yapılır?

Dropshipping Nedir?

Dropshipping, kelime anlamıyla stoksuz satış anlamına gelmektedir. Bir ürün veya hizmet satabilmek için o ürün veya hizmetin sizde olması gerekir, aksi takdirde satamazsınız ya da satabilirsiniz, işte buna stoksuz satış deniyor. Bu sayede depo, konumlandırma, saklama gibi maliyetleri ortadan kaldırıp onlara gerek duymadan işlem yapma imkanı vermektedir. Yakın dönemimizin önemli bir girişimi haline gelmiştir. İrili ufaklı çok fazla sayıda benzer girişim mevcuttur.

Büyük bir iş kurmak ve on binlerce lira kazanabilmek için milyonlarca lira sermayeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Fakat, dropshipping de bu böyle işlemez. Dropshipping çok az sermayeler ile başlanabilen ve belli başlı bazı parekende e ticaret sitelerinde satış yapabilmenizi sağlayan bir iş fikridir.

Dropshipping Nasıl Yapılır

Dropshipping süreci 3 kısımdan oluşmaktadır. Dropshipping ile para kazanmak bu süreçlerden işliyor. Bu kısımlardan ilki, bayi kısmı, diğeri pazaryeri kısmı diğeri ise tüketici kısmıdır. Bu şekilde işleyen bir mekanizmanın sonunda satış ve kar oluşur.

Bayi Kısmı: Bir firmanın ya da birkaç firmanın bayiliğini almak için başvuru yaparsınız veya ürünlerini satabilmek için anlaşmaya gidersiniz. Firma sizi kabul ederse, ürünü %30-40 daha uygun fiyattan satışa sunacaktır. Stoksuz satış yaparken, anlaştığınız firmanın ürünlerini tek tek gitti gidiyor veya n11 gibi pazaryerlerine yükler ve satışa çıkarırsınız.

Pazaryeri Kısmı: Bayiliğini aldığınız ve ürünlerini satmak için anlaştığınız firmanın ürünlerini tek tek kendi online mağazanıza yükler ve ürünleri satışa çıkarırsınız. Ürünler tek tek listelenirken, zamanla sipariş gelmeye başlar. Bu aşamada gelen bir siparişi, önce bayiye iletirsiniz. Pazaryerinden alışveriş yapan tüketici, pazaryerine ödeme yapar ve bu ödeme sipariş onaylandıktan sonra sizin hesabınıza geçer.

Ürünü daha düşük fiyattan anlaştığınız bayiden sipariş verirsin, fakat sipariş kendi adresinize değil, doğrudan sipariş veren tüketicinin adresine gönderilir. Yani bayi, doğrudan siparişi adrese gönderecektir. Bu aşamada sizin yaptığınız tek şey, ilgili bayinin satışlarını artırmak olacaktır.

Amazon’dan Nasıl Yapılır

Burada önemli gördüğüm ve belkide en çok merak edilen kısmı amazon dropshipping nasıl yapılır onun hakkında bir kaç şey söylemek istiyorum. Yüksek kazançlar elde etmek için her şeyden önce satacağınız ürünün maliyetinin düşük olması gerekir. Bu noktada karşımıza çıkan ilk yer Amazon olmaktadır. Çünkü dünyanın bir çok yerine uygun fiyatlı ürünleri kargo ile gönderebilmek mümkündür. Geliştirilen çeşitli entegrasyonlar ile doğrudan siparişleriniz amazon üzerinden geçilir ve müşteriye aktarılır. Amazonun sitesine girdiğinizde doğrudan tüm siparişlerinizi kontrol edebilir tek panelden takibini yapmanız mümkündür. Amazon’da fark ettiğimiz dropshipping ile en çok satılan ürünler sıralaması yapsak; saat, aksesuar, elbie, ayakkabı gibi dayanıklı ürünleri görmekteyiz.

Aliexpress

Bir diğer seçenek ise aliexpress aracılığıyla Çin menşeli ürünlerin satımına aracılık ederek yapmaktır. Bu da çok daha uygun fiyata satın alabileceğiniz ve satabileceğiniz ürün yelpazesi geniş bir alandır.

Shopify

Shopify dropshipping için mağaza oluşturup, ödeme almanıza yardımcı olan güvenilir bir sistemdir. Tüm dünyada bilinen ve güvenle alışveriş yapılan burayı kullanmak özellikle yurt dışına satış yapmanız için iyi bir seçenektir.

Tüketici Kısmı: Ürünü tüketiciye ortalama yüzde 30-40 kâr marjı ile satarsınız. Tüketici ürünü alır ve inceler. Eğer bir sorun yoksa siparişi onaylar ve siparişin ücreti hesabınıza hemen yansıtılır. Bunu bir örnekle anlatalım. Diyelim ki 100 TL’lik bir ürün satıyorsunuz. Bu ürünün bayideki fiyatı da 60-70 TL arasında. Tüketici 100 TL ödeme yapıyor ve sipariş veriyor, siz de bayiden sipariş vererek ürünün gönderilmesini sağlıyorsunuz. Bayiye bu aşamada ürünün ücretini ödüyor ve ürünün satışını sağlıyorsunuz. Bayiye 60 TL öderken, pazaryerinde sizin hesabınıza 100 TL geçiyor ve toplam 40 TL kar etmiş oluyorsunuz, tabi bunlara kargo ve diğer giderleri dahil değildir, brüt kâr miktarıdır.

Dropshipping Veren Firmalar

Çoğu firma kendi ürünlerini satmanız karşılığında sizlere satış karı verir. Bu konu satış ortaklığı ile açıklanır. Onu daha önce açıkladığımız üzere bu sistemden farklıdır. Bu sistemde satış fiyatı tamamen sizin tarafınızdan belirlenir. Aradaki en ciddi fark budur. Drophipping veren firmalar sizlere çeşitli ürün listesi, api, entegre yazılımlar vs vererek onların ürünlerini kendi platformunuzda, kendi satış fiyatınızla satarak işlem yaparsınız. Bunun için tüm firmalara iletişime geçerek en uygun tedarik edeceğinizi ürünü satabilirsiniz. Ya da ürün yelpazenizi genişletebilirsiniz. Piyasada çok fazla sayıda tedarikçileri mevcuttur. Yakın zamanda onlar hakkında bir liste oluşturacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu