Ne İş Yapabilirim ? © 2020. Tüm hakları saklıdır.

Ne İş Yapabilirim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Kurmak
  4. »
  5. Çiğköfteci Nasıl Açılır, Açmak İçin Gerekenler

Çiğköfteci Nasıl Açılır, Açmak İçin Gerekenler

Seray Kurular Seray Kurular - - 5 dk okuma süresi
36 0

Türkiye’de 2013 yılında ülkenin her bir yanında açılmaya başlayan çiğköfteciler dolayısıyla çoğu insan çiğköftecinin nasıl açıldığını merak etmektedirler. Öncelikle neden çiğköfte dükkanının açılacağına cevap verilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında girişimciler mantıklı bir cevap verebiliyorlar ise bu işe girmeleri önerilmektedir. Sıfırdan bir işletme kurulması istenmediği halinde diğer firmalardan bayilik hizmetleri verenler ile iş birliği yapılması mümkündür. İş yerinin nerede olacağına karar verilmeden önce kesinlikle detaylı bir araştırma yapılması önerilmektedir.

Çiğköfte çok talep gören bir ürün olsa da insanların sadece çiğköfte yemek adına uzun yollar gelmeyeceği unutulmamalıdır. Bu noktada müşterilerin kolay ulaşabileceği bir yerde olması gerekmektedir. Çiğköfteci açmak için gerekenler arasında açılmak istenen iş yerinin lavabosu olup olmadığına, kışları ısınıp ısınmadığına kadar bakılması gerekmektedir. Daha sonrasında bir çiğköfte dükkanı açmak için maliyet hesaplamaları yapılması gerekmektedir. İşyerinin kirası, çiğköfte masrafları gibi her detayın düşünülmesi gerekmektedir.

Çiğköfteci Açmak İçin Neler Gerekir?

Çiğköfteci açmak için gerekenler arasında eğer bayilik veren firmalardan birisi seçilecekse hangi firma olacağına detaylı bir şekilde araştırılarak karar verilmesi gerekmektedir.

Bu noktada seçilen iş yerinin bulunduğu bölgede hangi firmaların daha çok beğenildiğine, en popüler olanın hangisi olduğuna karar verilmesi gerekmektedir.

Popüler bir firmanın bayiliğinin açılması ile satış marjlarının artması muhtemeldir. Bu noktada piyasanın oldukça dikkatli araştırılması gerekmektedir. Ayrıca önemli bir nokta olarak sermayenin tamamının bu süreçte tüketilmemesi önerilmektedir. Herhangi bir kötü durumla karşılaşılması halinde kurtarıcı bir paranın olması açılan iş yerine fayda sağlayacaktır. Ek olarak bayiler ile sözleşmeler yapılırken tüm maddelerin okunması ve hiçbirini göz ardı edilmemesi önerilmektedir.

Bunların yanında çiğköfte dükkanı açtıktan sonra elbette müşteri memnuniyeti gibi konulara da dikkat etmeniz gerekiyor. Belirli dönemlerde Bakanlık tarafından görevlendirilen görevliler tarafından da hijyen kontrollerinin de yapılacağını unutmamalısınız. Hijyen kurallarına dikkat etmeniz bu açıdan önemli olduğu gibi aynı zamanda müşterilerinizle iyi ilişkilerin kurulması açısından da önem taşır.

Eğer bayilik aldıysanız bu durumda menünüzü en zengin şekilde tutmaya da özen göstermelisiniz. Şayet menünüz kısıtlı olursa müşterilerin başka çiğköfte dükkanları tercih edebileceğini de unutmamalısınız. Komagene, Adıyamanlı Ömer Usta, Tatlı Çiğköftem gibi markalar menülerindeki tüm ürünlerin müşterilere sunulmalarını şart koşmaktadır.

Çiğköfteci Açmak İçin Nereye Başvurulur?

Çiğköfteci açmak için gerekenler konusunda istenen belirli evraklar bulunmaktadır. Çiğköfte dükkanı açmak istendiği takdirde bulunan yerdeki Vergi Dairesine gidilmesi gerekli evraklar hakkında bilgi alınması doğru olacaktır. Öncelikle başvuru formu olması gerekmektedir. Evraklar arasında Maliye vergi levhasının bulunması da gerekmektedir. Tutulan iş yerinin kira sözleşmesi, işyerine ait bir tapu fotokopisi evraklara dahil edilmelidir. İş yerinin kullanılması için tapu kullanma izin belgesinin de bulunması gerekmektedir.

Mali Hizmetler Müdürlüğü’nden alınan çevre temizlik vergisi borcu yoktur yazısı ve adres sokak ise ilan ve reklâm kayıt belgesi kesinlikle evraklar arasına dahil edilmesi gerekmektedir. İş yerini açacak kişinin Ticaret Odası kaydının aslı ve fotokopisi de olması gereken evraklar arasındadır. Ancak istenilen belgelerin tam olarak hangilerinin olduğu yine Vergi Dairesine gidilmesi ile öğrenilmektedir. Çiğköfteci içerisinde kesinlikle diksiyonu düzgün personeller çalıştırılması çiğköfteci açmak için gerekenler konusunda verilen önerilerden birisidir. Ayrıca çiğköfte dükkanları sahiplerinin önerilerine göre ne kadar 2013 yılında meşhur olmuş olsa da hiç kimsenin geç kaldığını düşünmemesi gerekmektedir. Günümüzde dahi çiğköfteciler oldukça kazançlı bir iş olarak görülmektedir. Ayrıca popüler olan bir çiğköftecinin bayiliği alındığı takdirde çiğköfteci açmak için herhangi bir isim bedeli ödenmesi gerekmemektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir