İş Fikirleri

Bisikletin Gelecekte Uğrayabileceği Değişiklikler

Bisikletin çok geniş olmasa da hayatımızda bir kullanım alanı var. Ancak bisikletin gelecekte uğrayabileceği değişiklikler neler olabilir diye düşündüğümüz zaman bizlere gayet güzel örnekler ve fikirler veriyor. En başta yeşil düşünce, çevreci yaklaşımlar ve sağlıklı yaşam bizlere bisikletlerin gelecekteki önemi hakkında daha fazla yoğunlaşmamıza neden oluyor. Her geçen gün bir çevre sorunu ile karşı karşıya olduğumuza dikkat ettiyseniz sizde aynı düşüncelere hak verebilirsiniz.

Her geçen gün artan insan nüfusu artık dünyanın kaynaklarının yeterli olmadığını gösteriyor. Nüfus artış hızına baktığımız zaman ciddi oranda bir artışı görmekteyiz. Şuan belki dünya kaynakları yeterli gelebiliyor ama bundan uzun yıllar sonra nasıl bir düzenle karşılaşacağımızı pek kestiremiyoruz. Eğer daha yaşanabilir bir dünya ile karşılaşmak ve gelecek nesillere aktarmak istiyorsak her açıdan dikkat etmemiz gerekiyor. Belki bireysel olarak çok şey yapamayabiliriz ama herkes kendi içinde elinden geleni yaparsa dünyanın daha yaşanabilir bir yer olacağı kesin.

Tam da bu bağlamda bizim inceleyeceğimiz konu bisiklet. Önce kullanım alanına bakıp daha sonra gelecekte uğrayabileceği değişiklikler neler olabilir bakalım. Bugün daha kısa mesafelerde, açık havalarda spor ve hobi amacıyla kullanım alanı mevcuttur. Oysa dünya da bir çok ülkede ulaşım aracı olarak kullanılmakta. Hep gördüğümüz İskandinav ülkeleri, isveç, Norveç, Japonya ve Çin’in belli bir kısmında ulaşım aracı olarak kullanıldığını görüyoruz. Bu ülkelerin ortak bir özelliği dikkatinizi çekti mi? Ben ilk olarak belirteyim hepsi de milli gelirleri açısından zengin ülkeler. Yani bunun ekonomik boyutu ile alakalı olmadığını göstermiyor. Bir diğer ortak noktaları ise çevreye değer vermeleri. Atmosferi etkileyen araç gazlarından, yakıt atıklarından, lastik, araba parçası gibi çevreyi kirleten endüstriyel atıkların önüne geçmek için bisiklet iyi bir seçenek.

Gelecekte Bisiklet

Aslında çok geleceğe odaklanmaya gerek yok. Günümüzde ciddi bir değişim uygulayarak teknolojik katkılarla elektrikli, güneş enerjili gibi daha çevreci bisiklet seçenekleri ortaya çıkmış durumda. Bunları şimdiden gözlemleyerek iyi bir yatırım seçeneği elde edilebilir. Henüz elektrikli otomobil ve bisikletler yeterince yaygın olmadan bu sektörde yer almak ileride ciddi bir handikap sağlayacaktır. Yüz yıllardır aynı mekanizma ile çalışan bisiklet için birkaç geliştirme örneği sayabilirsek aşağıdakiler size fikirler verebilir:

  • Zincir sisteminin geliştirilip daha az emek ve enerji isteyecek şekilde şekillendirilmesi,
  • Daha fonksiyonel araba gibi işlevsel parçalar eklenmesi,
  • Parça temini ve onarım ağının genişletilmesi,
  • Fren mekanizmasının iyileştirilerek daha modern teknolojiler uygulanması,
  • Lastiklerinin aşınma konusunda iyileştirilmesi ve daha güvenli ulaşım sunacak şekilde geliştirilmesi,
  • Görsel tasarımının geliştirilip, konforunun arttırılarak daha işlevsel bir ulaşım aracına dönüştürülmesi.

Eğer iş kolu olarak düşünüyorsanız bisiklet sektörü hem çevreci açıdan hem de karlılık açısından fayda sağlayabilir. Özellikle yukarıda saydığımız ülkelere ihracat yoluyla ticaret deneyebilirsiniz. Yukarıda saydığımız maddeleri de siz düşünüp, geliştirerek girişimci tarafınızı da çalıştırıp daha yaratıcı girişimler ortaya koyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu