Bayilikİş Kurmak

Bir İş Kurarken Bayilik Almanın Avantajları

Bayilik, etrafınızda gördüğünüz büyük markaların, herkesin tercih ettiği bilinen firmaların ürünlerini satmanız için size sunulan bir imkandır. Yani eğer herkesin bildiği bir markanın ürünlerini satmak istiyorsanız onun bayiliğini almanız gerekir. Peki ama bir ürün satmak için bayilik almak şart mıdır? Bayilik alarak satış yapmanın artı ve eksileri nasıldır inceleyelim. Her açıdan bakarak yatırımınızı yaparken ona göre karar verme şansı elde edebilirsiniz.

Her şeyden önce işin hukuki boyutu ile konuya başlamak istiyorum. Çünkü bu bahsettiğimiz firmalar çoğu zaman çok uluslu şirketler olup ciddi marka ve patent yatırımları ile kendi isimlerini korumaktadırlar. Özellikle sadece isimlerini değil ürettikleri ürünleri bile koruma altına almak zorundalar. Çünkü başkaları onların isimlerini kullanarak onların zarar görmesine yol açabilir. Bu sebeple de eğer bayilik açarak iş kurmak istiyorsanız mutlaka hukuki olarak gerekli işlemleri yerine getirmiş ve onlardan izin almanız gerekiyor.

Bir Adım Önde Olmak İçin Gerekli

Bayilik alarak iş kurmak sizi bir adım önde başlatabilir. Çünkü zaten bilinen bir isim ile herkesin bildiği ve tercih ettiği ürünü satarak avantaj sağlamış olacaksınız. Bu rakiplerinize göre artı bir avantaj sağlayacağı düşüncesindeyim. Tasarım, dizayn, ürün yelpazesi gibi bir çok şey hazır olarak başlayacaksınız. Çünkü çoğu zaman bayilik veren firmalar her yerdeki şubesinin aynı konseptte olmasını ister. Bu nedenden dolayı yine rakiplerinize göre avantaj sağlayacağınızdan emin olabilirsiniz. Müşterileriniz çoğu zaman sizi tanımak zorunda olmadan gelirler. Çünkü o markayı bilir ve ona güvenirler. Eğer bir tüketici ya da müşteri iki marka arasında kaldığı zaman genellikle daha bilindik olan ve ona güven vereni tercih eder. Hem alışveriş hem de hizmet sektöründe bu şekildedir.

Biraz Maliyetli Olabilir

Şöyle ki bu aslında kendi içinde çok fonksiyonlu bir seçenektir. Eğer çok satmak ve kazanmak, büyük firmaları bayilik olarak almak istiyorsanız bir o kadar da maliyetli olacaktır. Çünkü bayilik ücretleri çoğu zaman yüksek miktarlarda olabilir. Bu size sıfırdan iş kurmak için çıktığınız yolda ek maliyetler getirecektir. Ama bunun meyvelerini ilerde topladığınızda önemini daha iyi anlayabilirsiniz. Yine de onlar yerine daha dar bütçeler ile alternatif markalar araştırabilirsiniz. Hatta öyle ki bazı zamanlar ücretsiz bayilik veren firmalar bile görmek mümkün. Onlardan birini dahi tercih ederek başlayabilirsiniz. Açıkçası kendi markanızı kurup büyütmek ve tanıtmak yerine hiç yoktan bu tarz bir bayilik sistemi tercih edebilirsiniz. En azından reklam ve pazarlama anlamında size yol gösterip, yardımcı olabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu