İş Kurmak

Baklava Dükkanı Açmak

Baklava, hem tüketimi hemde görselliğiyle bizlere mutluluk veren milli tatlımızdır. Sanırım baklava sevmeyen yoktur. Hiç tatlı sevmeyen, tüketmeyenler bile mutlaka tadına bakıp lezzetinin farkına varmıştır.

Baklava, başta anadolu kültürünün önemli bir unsuru olmakla birlikte hem lezzeti hemde ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Bu konuda kendimizi aşarak bir çok dünya ülkesinde tüketime güvenle sunduğumuz ürünlerden birtanesidir. Hatta bunu çeşitli seçeneklerini oluşturarak ürün farklılaştırmasına dahi gitmiş durumdayız.

Tatlı Sektörü Her Zaman Vardır

Yukarıda saydığımız geçerli sebeplerden dolayı tatlı sektörü her zaman var olacak bir alandır. Çünkü başta çikolatanın ve tatlının insanları mutlu ettiği gerçeği vardır. Tatlı yiyerek daha mutlu hissederler. O olmasa bile yüz yıllardır süre gelen damak tadımızdan dolayı tatlı yer tüketiriz. Eğer devamlı var olacak bi iş kurmak isteyen varsa kesinlikle tatlı sektörünü önerebiliriz. Tabi bu sektörün uzun yıllar var olmasıyla birlikte sizin de işinizin aynı yönde var olması gerekir. Bunun için bir kaç önemli konuya değinmekte fayda görüyorum. Çünkü bilmediğiniz bir alana yatırım yaparak iş kurmak biraz riskli olabilir. Onları en aza indirmeye çalışacağız.

Baklava Dükkanı Açma İşine Nasıl Başlayabilirsiniz?

Çevrenize bir bakın, tatlıcılar, baklavacılar hatta sütlü tatlıcılar nerelerde yoğunlaşmış. İnsanlar tatlı yemek için nereye gidiyorlar gözlemleyin. Çünkü son örneğini gördüğümüz lokmacılar ve künefeciler hep aynı bölge yoğunlaşarak bir alan oluşturmuşlardır. Onların arasında yer alarak insanlara farklı tatlar sunmak için orada olmanız gerekir.

İyi bir baklava ustası ya da iyi bir marka bulun. Bu iş kurmanın en temel mantığıdır. İnsanlara diğerlerinden daha farklı lezzet verebilmek için ya ustanız çok iyi bir baklava ustası olmalı ya da çok meşhur her zaman talep edilen bir markanın altında çalışmanız gerekir. Biz ikisini de öneririz. Bu birazda yapmak istediğiniz işin konseptiyle de alakalı bir durumdur. Çünkü markanın altına girdikten sonra çok fazla konsept değişikliği yapamazsınız. Bu nedenle de belki de geleneksel baklava için var olması gereken bazı şeylerin dışına çıkmanız gerekir.

İyi servis, temiz bir mekan ve kaliteli lezzeti oluşturduktan sonra başarının da ardı ardına geldiğini göreceksiniz. Söz konusu bir gıda ürünü olduğundan dolayı mutlaka gerekli hijyeni sağlamanız gerekir. Sadece baklava dükkanının içi değil daha üretim aşamasındaki yeriniz dahi tertemiz olmalı. İnsanlara güven verip devamlı uğradıkları bir mekan haline gelmek için kaliteli ürün ve temizlik temel şarttır. Hele ki şeker ve hamur yoğun bir üründe insanlara sağlıksız ürünler tükettirmek iş hayatınızın başlamadan biteceği anlamına gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu