Ne İş Yapabilirim ? © 2020. Tüm hakları saklıdır.

Ne İş Yapabilirim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Fikirleri
  4. »
  5. 2024 Yılında Ticaret Nasıl Yapılır?

2024 Yılında Ticaret Nasıl Yapılır?

admin admin - - 6 dk okuma süresi
27 0

Ticaret, insanlık tarihinden beri var olan bir uğraş olarak insanlar ve ülkeler arasında yapılan bir faaliyettir. Ticaretteki ana amaç bir şeyi ucuz alarak daha pahalıya satma ya da ihtiyacınız olan bir şey karşılığında bir değişim yapma olarak tanımlanabilir. Eski çağlarda ticaret yapanlar kendi ihtiyaçları karşılığında kendi ürettiklerini vererek bir ticaret gerçekleştirirlerdi. Buna trampa yani değişim üzerine dayalı ticaret denilirdi. Zamanla paranın bulunmasıyla insanlar bir şey almak için para kazanmak ve bu parayla da ihtiyaçlarını alma eğilimine gittiler. Parayı da tıpkı bugün olduğu gibi geçmişte de ya çalışarak ya da ticaret yaparak kazanmaya başladılar.

Ticaret, günümüz tanımına dönersek bir şeyi üreterek ya da daha ucuza alarak satma girişimidir. Bu işlemleri yapanlara da tacir denir. Yani tanımı toparlarsak; tacir, ticaretle uğraşan kişi kazanç amacıyla yaptığı her türlü alış verişi kapsayan işlemlerin tamamıdır. Ticaret yapmak genellikle herkesin aklında olan bir  fikir olsa da bana göre tacir olmanın çeşitli vasıf, görev ve yükümlülükleri bulunur. Eğer bugün ticaret nasıl yapılır diye sorarsak herkes ucuz alıp pahalıya satmak olarak yorumlar. Oysa bu üretiminden, pazarlamasına, tüketimine kadar geçen tüm ilişkiler bütünü olarak görmek gerekir. Şüphesiz bunları yapmak için de gerçekten uzun bir süreç olduğu için ciddi bilgi birikimi ve en önemlisi sabır gerekir.

Ticaret Yapmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle bu işe yönelmek için bir fikrinizin olması lazım. Bir üretime bağlı ticaret mi yoksa alım-satım üzerine dayalı bir ticaret modeli yapacaksınız? Her ikisinde de farklı yetkinlikler gerekir. Neyi üretmeli, neyi hangi fiyattan almalı ve bunları nasıl satmalı sorularını defalarca sormalısınız. Çünkü arz talep üzerine kurulu bir ekosistemde yeterli talebin olmadığı bir sistemde sunacağınız sınırsız arz hiçbir katkı sağlamayacaktır. Yani bunu kısaca ihtiyaçlar ve beklentilere dikkat etmek olarak belirleyelim. Yapacağınız etüd ve fizibilite çalışmaları sonrasında buna karar vererek ilerlemelisiniz. Bir sonraki aşama pazarlamadır. Belki de günümüzde ticaretin en zor kısmı pazarlama aşamasıdır. Evet günümüzde iletişim ve reklam ağı çok daha gelişmiş olsa dahi rakiplerinizin de aynı pazarda olduğunu bilmeniz gerekir. O nedenle ticaretin bir önemli unsuru da rakip analizidir. Yani bir şeyi üretmeye ya da satmaya karar verdiğiniz zaman kimlerle rekabet edeceksiniz. Daha doğrusu rekabet edebilecek misiniz? Bir çok yeni kurulan firma veya yeni girişen tacir bu engeli aşamadığı ve rakiplerine yenik düştüğü için ticaret hayatını sonlandırmak zorunda kalıyor. O nedenle daha yola çıkmadan yolda karşılaşacaklarınızı bilirseniz belki vaz geçebilir ya da ona göre önlemler alabilirsiniz.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]Hemen Ticarete Atılmak başlıklı yazımızı okuyarak nerden başlamanız gerektiği konusunda ki kısa rehberi okuyabilirsiniz.[/box]

Ne Ticareti Yapmalısınız?

Bu soru bizlere defalarca soruldu. İnsanlar bir şeyler yapmak istiyor ama ne yapacağına, ne üreteceğine veya satacağına karar vermekte gerçekten zorlanıyor. Bu nedenle de biz çeşitli sektörlerde iş fikirleri hakkında bilgilerle yardımcı olmaya çalışıyoruz. Her ne yapmaya karar verirseniz verin mutlaka bildiğiniz işi yapmanızı önermekteyiz. Hem hakim olduğunuz konuda ya da tecrübelerinizin olduğu sektörlerde başarı oranınız daha yüksektir.

Dış Ticareti Unutmayın

Sadece yurt içi ticareti değil aynı zamanda dış ticareti de aklınızdan çıkarmayın. Sadece iç Pazar sizin için yeterli olmayabilir. Bugün yurt dışında halen keşif edilmemiş ve yeni yatırımcıları bekleyen çok iş imkanı bulunuyor. Gidip o ülkeye yerleşmenize gerek kalmadan, yurt içindeki faaliyetlerinizi yurt dışındaki insanlara pazarlayarak kazancınızı daha da arttırabilirsiniz. Bugün ihracat hem ülkelerin hem de girişimcilerin en çok kazanç sağladığı bir alandır. Bugün biz bir çok ürünümüzü ithal ediyorsak emin olun hem maliyetlerden hem de kazanç düzeylerinden dolayı ithal etmekteyiz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir