Web sitesi kurma basamakları

Web sitesi basamakları na geçmeden önce, yazılarımda siz değerli okuyucularımı sıkmamak için daha çok sohbet havası vermeye çalışacağım.

Bir zamanlar bende sizin yerinizde olduğum için bu yolu tercih ettim ve bu şekilde daha iyi adapte olabileceğinizi düşünüyorum.Evet sözü fazla uzatmadan ve sizi daha fazla sıkmadan adım adım site yapma yolunda ilerleyelim.

1.Site yapmaya başlamadan önce , hizmet edeceğiniz alanı belirlemeniz konusunda sizi uyarmıştım bilmeyenler için tekrar hatırlatıyorum.

Hizmet verebileceğiniz alanlar neler olabilir mesela,web sitesi tasarlamak hakkında,vücut geliştirmek,sağlık alanında,film dizi olabilir ve daha sayabileceğimiz bir çok alan.Bunu düşünürken daha çok şuna dikkat edin,”bana en çok hangisi kazandırır?“diye iyice düşünün.Sonuçta çoğumuz bir web sitesi açmak istiyorsak muhakkak bunun üzerinden para kazanmak isteyeceğiz.

UYARI:İlgilendiğiniz bir alan olabilir mesela spor,diyebilirsiniz ki ben spor hakkında çok şey biliyorum çok şey yazabilirim web sayfamda.Tamam yazabilirsiniz bir şey diyemem ancak,para kazanabilir’miyim derseniz işte o biraz zor.Buna dikkat edin.

2.Hedef kitlenizi belirleyin, bu sizin başarıya ulaşmanızın en büyük anahtarlarından biri.

Mesela çiçekle ilgili bir site yaptınız diyelim,ilgi çekmek için rengarenk bir sayfanız olması gerekir.Simsiyah bir sayfa gören açmadan kapatır bunlara dikkat etmelisiniz.Sitenizi kurdunuz,bir kez güncelleyip bırakmayın takipte olun ilgi çekici şeyler paylaşın.

3.Domain adı,(web sitesi kurma basamaklarının en önemli basamağı ) yani site isminiz örnek: http://www.neisyapabilirim.net/ Site yaparken dikkat edilmesi gereken bir hususta sitenizin adıdır. Güzel dursun diye site adı almayın arkadaşlar benden size bir tavsiye.Neden mi?

Nedeni şu,şimdi web sitesi tasarımı hakkında bilgi veren bir site var diyelim,sizde bu konu hakkında araştırma yapıyorsunuz bunun içinde ne yapmanız gerekiyor Google’ı açıp yazarsınız değil mi?.Evet aynen bu şekilde olur.

Mesela Google’a yazdınız işte;”web tasarımı nasıl yapılır “diye ve karşınıza birçok bu konu hakkında bilgi veren site çıktı, bunlardan biri atıyorum www.abc.com diğeri de www.webtasariminasilyapilir.com.

Web sitesi kurma basamakları

Bakın şimdi sizin aradığınız konu ile ilgili bilgi veriyor ikisi de ancak, Google da her kelimenin bir anlamı var ve Google buna göre ve yapılan SEO çalışmasına göre hangi sayfaların daha üst sıralara çıkacağını belirliyor, abc sitesi bu konu hakkında bilgi veriyor olabilir ancak siz gidipte web tasarımı nasıl yapılır yazacağınıza abc yazar mısınız hayır (tabi çıka da bilir şöyle ki çıkmasının tek sırrı SEO).

Bundan dolayı değinmek istediğim nokta site adınız yani domain adınız aranabilecek mantıklı kelimelerden oluşmalı ki daha fazla ziyaretçi çekme şansınız artar hem bu şekilde küçük bir SEO çalışması da yapmış olursunuz.

4.Planlarımızı yaptık site ismimizi de belirledik sitemizi aktif etmek için tek bir işlem kaldı.Bir veri tabanına yani hosting’e sahip olmanız gerekiyor.

Eğer bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız hosting ve domain‘e sahip olmanız şart.Ücretlidir bunlar ancak bütçenizi fazla sarsmayacak ücretlerdir. Birçok hosting şirketi vardır ancak yerli hostingleri seçmenizi tavsiye etmem yabancı hostinglere yönelin daha çok imkan sunuyorlar.

Kısaca yapmanız gerekenler hakkında bilgi vermeye çalıştım, web sitesi kurma basamakları ile ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için İLETİŞİM sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply