Seyyar ne iş yapabilirim

İnsanlar artık geçimlerini sağlamak ve daha rahat bir şekilde yaşayabilmek için farklı iş türlerini oluşturmakta ve bu iş türleri ile ana iş ya da ek iş olarak tercih etmektedirler. Sermayesiz ya da küçük bir miktarda sermaye ile başlayabileceğiniz ve bunu yükselterek büyük paralar kazanabileceğiniz birden fazla iş bulunmaktadır. Sokak satıcısı olarak istediğiniz zaman ve istediğiniz kadar çalışma rahatlığı ile yapılacak bir sürü iş bulunmaktadır. Az miktarda sermaye ile elde ettiğiniz ürünleri satarak para kazanmanın birden fazla yolunu burada sizlere anlatacağım. Seyyar ne iş yapabilirim diye düşünenlerin okuması gereken bir yazıdır bu. Sizlere bunu daha önce başarmış ve şuan oldukça zengin olan birinin hikâyesinden bahsederek başlayacağım.

İLHAM VEREN HİKÂYE

Üniversite öğrencisi Devrim Devran aldığı burs ile kitap alıp sokakta satmaya başladı. Seyyar ne iş yapabilirim diye düşünen Devrim bulduğu yol ile devam etmektedir.  Aslında Devrim’in amacı para kazanmak değil insanları kitap okumaya teşvik etmekti. Devrim bulduğu her vaktini sokakta kitap satmaya ayırmıştır.

İkinci el kitap dükkanından aldığı ucuz kitapları yine ucuz fiyata satmaya başladı. Zaman geçtikçe Devrim kitapçıya gidip daha fazla kitap almaya başladı ve daha fazla satıyordu. Farkına vardı ki insanlar kitap okumayı seviyor ama kitapçıya gidip almak zor geliyordu. İşlerini büyütmeye daha çok yerde kitap satmaya karar verdi. Arkadaşlarınla anlaşıp hepsi İstanbul’un farklı yerlerinde kitaplar satıyorlardı. Ama artık buda yetmemeye başlamıştır. Artık şehir dışına da çıkmaya karar verdi ama okulu olduğu için başka şehirlere gidemiyordu. Bu yüzden İzmir, Eskişehir, Denizli, Uşak Antalya ve Ankara illerinde üniversite de okuyan öğrencilerle ile iletişime geçti. Bu illerdeki öğrenciler ilk bakışta Devrimin fikrine sıcak bakmadılar.

seyyar ne iş yapabilirim

Devrim her türlü maddi imkânı ben karşılayacağım siz sadece kütüphanenin başında duracaksınız ve bu şekilde onları da ikna etti. İkna olan gençler işe fazla önem vermemelerine rağmen halk orada yapılan bu işe karşı büyük bir merakla baktı. Devrim kendi bakış açısı ile bastıkları kitapların çok güzel içerikli ve herkesin okuması gereken kitapları basmaktaydı. İnsanların çok uzun zamandan beri tanıdığı Devrim’in kurduğu yayın evi artık ülke genelinde en çok satan yayın evi haline gelmiştir. Sokakta 2. El kitap alıp satarak başladığı yolda hiç de tahmin edemeyeceği şekilde ilerleyip hem istediği işi yapmış hem de bu işe başlarken asıl amacı para kazanmak olmamasına rağmen şuan zengin olmuştur.

Seyyar ne iş yapabilirim diye düşünenler için bu örnek gayet mantıklı ve akılcı bir planlama ile gerçekleşmiş gerçek bir hikâyedir. Seyyar satıcılar birden fazla iş yapmaktadırlar. Bazı hurdacılar arabalar ile gezerek hurda alımı ve satımı yapmaktadırlar. Dolmuş tarzı arabalarını düzenleyip seyyar bir şekilde kokoreç,  köfte ekmek, sucuk ekmek, mısır, kestane gibi ürünleri satarak da seyyar satıcı olmaktadırlar. Seyyar şekilde özellikle yağmurlu havalarda şemsiye satışı da gerçekleştirilir. Seyyar ne iş yapabilirim diye düşünenler bu yazıyı okuduktan sonra kendi imkânlarına göre bir işi seçip rahatlık ile başlayabilirler.

Leave a Reply