Satış teknikleri ürünün pazarlaması

Satış işlemi en uygun zamanda, en uygun kişi ya da kişilere, en uygun yerde, en iyi yöntemle yapılan bir bedel karşılığında bir ürün ya da hizmetin müşteriye satılmasıdır. Bu işlemin gerçekleşebilmesi için satıcının bilmesi gereken satış teknikleri önemlidir. Ticari yaşamda bir ürün satışı yaparken müşterimize nasıl evet dedirte biliriz? Satış yapacağımız bir ürünün tanıtımını nasıl yapmalıyız. İş yaşamında en çok yardımcı olacak olan bu tüyolar. Satış dünyasının bu önemli konularını bilerek satış daha iyi yapılabilir.

İş hayatımızda baktığımızda neredeyse bütün alanların satış üzerine kurulduğu söylenebilir. Satışa sadece biraz daha fazla para kazanmak için girenler ya da birilerine yardım etmek için girenler kısa ömürlüdürler. Satışa aklınızın ve kalbinizin başka bir şey yapmaya izin vermediği için girmek gereklidir. Çünkü satış yapma esnasında hiç beklemediğiniz şekilde kaba davranmalar yaşanabilir. Nedeni anlamadığınız şekilde telefonlar suratınıza kapanabilir. Hatta birileri sizden kaçmak isteyebilir tüm bunlara hazır olmak gereklidir.

Satış teknikleri ürünün pazarlaması

Satış işlemini direk müşteri ve satış temsilcisi karşılıklı yaptığı gibi satış ortaklığı affiliate marketing sistemiyle de ürünü pazarlaman sonucunda müşteriyi esas satıcıya yönlendirerek yapılabilir. Satışın en önemli öğelerinden birisi satıcın kendine olan güveni ile satış yapılacak olan ürünün ne kadar iyi tanıtıldığıdır. Ürün hakkında müşteri eksiksiz bilgi verilmelidir. Bunun içinde satıcında alanında uzman olması gereklidir. Alanında uzaman kişilerin satışları daha başarılı olmaktadır. Satış sürecinde müşteriyle görüşülmeden önce satış planlamasının kafada yapılması gereklidir.

Satış yapmadan önce bunun başarılı bir şekilde planlanmasıyla görüşme esnasında duygusal olarak hazır halde olmak ve planlı bir şekilde çalışmak satıcının satış sürecinde a’dan z ye satış sürecinin nasıl sürdüreceğinden emin olur. İlişki yönetimi ikili satışlarda çok önemi yere sahiptir. Düzgün bir diksiyona sahip ve iyi artiklasyona sahip olmak gereklidir. Kendi kişiliğinize uygun olarak çalışmak ve kendi cümlelerinizi kullanmak hayati öneme sahiptir. Yapmacık davranışlar mutlaka karşı taraftan samimi bulunmayacaktır. İkna olabilmek isteyen müşteri samimi bulmadığı kişiden bir ürünü satın almak istemeyebilir. Satış gerçekleşme aşamasında da müşteri satıcıdan ikna edici sözcüklerin gelmesini bekler. Bahsettiğimiz bu satış teknikleri bir satıcının bilmesi gereken en önemli unsurlardır.

Pazarlamada sürdürebilirlik planlanması yapılması gereklidir. Satışın bir kere gerçekleşmesinden daha da zor olanı o satışı sürdürebilirliğidir. Satıcının kısa sürede bir kere satış sonrasını düşünmeden yaptığı satış kısa süreli satışa kadar planlanmış demektir. Müşterinin iyi tanınması ile bir sonraki satış için iyi bir adım olacaktır. İyi bir satış içinde değerli olan sürdürülebilir. Sürdürebilirlik satışta yeni müşteri bulmuş demektir. Arkadaşlığın sürdürebilirliğinde gerekli olan ne ise satış işleminde benzerdir. İnsanların sizi sevmesini sağlayın. Verilen sözleri zamanında yerine getirin. Nasıl davranmasını bilindiği kadar nasıl davranılmaması gerektiği de bilinmelidir. Müşteriyle olan iletişimde sorulan sorularda kapalı uçlu sorular yerine açık uçlu sorular sormak tercih edilmelidir.

Sizlerde eğer bir ürünün pazarlamasını yapacaksanız ya da satış ortaklığı yapacaksanız bu konulara özenle dikkat göstermenizi tavsiye ederim.

Leave a Reply