Lise terkim ne iş yapabilirim ?

Lise terkim ne iş yapabilirim ; Her gencin aklında olan soru iler de ne iş yapacağım. Açıkta kalır mıyım acaba ya da okuduğum bölümün işini bulabilir miyim diye her genç kendine sormaktadır bu soruları. Gelecek kaygısını her geçen gün daha çok hissetmeye başlayan gençlerimiz bazen hayat öyle gerektirdiği için bazen kendilerin de o gücü bulamadıkları için lise yıllarında okullarını bırakıp bir yerde işe girmeye karar verirler.

Çoğu için kendilerine çok mantıklı gelmektedir bu konu çünkü okuyup iş sahibi olmanın ya da okuduğu işi yapabilmenin garantisi olmadığı için okul süresinde harcadıkları paradan kurtulmak ve o süre içerisin de bir yerde çalışarak para kazanmak onlara daha mantıklı gelmektedir. Tabi bunu yaptıktan sonra aslında işlerin öyle olmadığını gördükleri zaman ise büyük hayal kırıkları ile bunalıma girmektedirler ve lise terkim ne iş yapabilirim diye kara kara düşünmeye başlamaktadırlar.

Artık işverenlerin de iş verecekleri kişi de en kötü şekilde bir lise diploması istedikleri için liseyi yarıda bırakıp iş hayatına atılanlar boşta kalmaya ya da istemedikleri bazı işleri yapmak zorunda kalmaktadırlar.

Lise terkim ne iş yapabilirim
LİSE TERK GENÇ

Mesela lise de aşçılık okuyan bir genç aşçılığı aslında sevmediğini ya da bu işte gelecek görmediği için kendince okulu bırakıp iş hayatına atılmayı düşünerek okulu bırakır ve bazı yerler de işlere girmeye başlar. Askerliği de geldiği zaman askere gidip gelir.

Ondan sonra ise okulda olduğu zamanlarda öğrendiği birden fazla yabancı dili olmasına rağmen ve bu yabancı dillerin bazılarını kendi anadili gibi konuşup anlamasına rağmen lise diploması olmadığı için iş bulmakta oldukça zorlanmaktadır. Yani aslında birçok insandan daha çok bilgiye sahip ancak liseyi okumayıp terk ettiği için iş bulamamaya başlamaktadır. Ondan sonra bazı panellere ya da arkadaş çevresine ben lise terkim ne iş yapabilirim diye sormaya başlamaktadır. Okuyup da o işi istemediği işi yarıda bıraktığı aşçılığı tekrardan yapmak isterse son bir şansı daha bulunmaktadır.

O da okulunu açıktan devam ettirip aşçılık diplomasını alarak bilmekte olduğu yabancı diller sayesinde de rahatlık ile iş bulmaya da başlayabilir.

Lise terkim ne iş yapabilirim diye düşünen gençlerimiz son zamanlarda oldukça da artmaktadır. Liselerinden ayrılan gençler ya kendi çevrelerin de ya da yetenek ve isteklerine göre bazı mekânlar da birilerinin yanında çalışmaya başlamaktadırlar. Gitar çalmaktan hoşlanan bir genç müzik evlerinde çalışabilirler. Ya da arabaların tamirinden anlayan gençler ise sanayi de birden fazla iş bulabilirler. Araba yıkamasını sevenler ise oto yıkama dükkânların da çalışabilirler ya da sermayeleri varsa ailesinin yardımı olacaksa dükkan dahi açabilirler.

Ailelerin maddi yardımı olan gençler kendi ilgi alanları ve becerileri ile ilgili bir alan da iş kurabilirler ve bu iş sayesinde şansları da varsa zengin dahi olabilirler. Bunların örnekleri de çoktur. Lise terkim ne iş yapabilirim diye sormaya başlamadan önce çok düşünmelisiniz okul her şeydir okul bilgi yuvasıdır her gencimizin okuması gerekmektedir..

Leave a Reply