İşsizim ne iş yapabilirim?

İşsizim ne iş yapabilirim sorusu işi olmayan insanların en çok dile getirdiği cümlelerin başında gelir. Öncelikle kendi işinizi kendiniz yaratmalısınız ki o işte iyi paralar kazanabilesiniz. Hiç kimseden bir şey beklemeden bir an önce hareket geçmelisiniz. İşsizim diyerek uygulamaya geçmezseniz sonsuza kadar bile işsiz kalma ihtimaliniz vardır.

O yüzden bu düşünceyi kafanızdan silmelisiniz.  Gideceğiniz iş mülakatlarında işsizim bana iş verin demek yerine, sahip olduğunuz yetenekleri sık sık vurgulamanız gerekmektedir. Kendinizi iyi pazarlamanız halinde sizi işe almayacak insan yok demektir. Bununla beraber hangi işte iyi olduğunuzu tespit etmelisiniz ki yapacağınız işte mutlu olabilesiniz. Ancak günümüzde herhangi bir işte çalışıp mutlu olan çok az sayıda bir kitle bulunmaktadır.

İşini keyif alarak yapmak işinizde hem verimli olmanızı sağlayacak hem de başkaları tarafından keşfedilmenize yarayacaktır. Bu yüzden işsizim ne iş yapabilirim diye düşünürken bunları gözden geçirmelisiniz. Öncelikle yetenek ve becerilerinizi analiz ettikten sonra yapacağınız işe karar verin. Daha sonrasında ise o iş için çalışmalara geçin ve sahip olduğunuz bilgileri bu yolda kullanın. Kullandığınız yöntemleri tekrar gözden geçirin ve işi aldığınız zaman bu işi devam ettirmek için elinizden geleni yapın. Belli bir plan oluşturun.

İşsizim ne iş yapabilirim

Günümüzde artık insanlar hangi işi yaparak mutlu olabileceklerini bile kestirememektedir. Mutluluk yerine parayı seçen kesimin ağırlıkta olduğu bir dönemde yaşasak da bence mutlu olabileceğimiz bir işi yapmakta her zaman fayda var. Sanat, bilim ve edebiyat gibi alanlar kültürlü insanların yapacağı tarzda bir işi alanıdır. Bunlara iş gözü ile bakmamak lazım. Çünkü yapacağı iş artık o kişinin yaşam tarzı olmaya başlamıştır. Ayrıca kültürlü olmasa bile o alanda kendini geliştiriyor ise çoktan kültürlü biri olma yolunda ilerliyor demektir. Diğer meslek grupları da elbette önemlidir.

Ama saydıklarım meslek dallarının ayrı bir özelliği vardır. Toplumu aydınlatır ve bilgilendirir. Bilgi ve kültür seviyesini maksimuma çıkartır. Bütün bunları düşündükten sonra işsizim ne iş yapabilirim sorusu gerçekten çok önemsiz kalıyor. Bunun haricinde diğer meslek gruplarının elbette insanlara yardımı dokunmaktadır. İşsizlik ülkemizin ve dünyanın durumuna baktığımızda çok görülen bir durumdur. Ancak bunu giderebilmek için devletlerin iş birliği ile barış ve dayanışma halinde bulunmaları gerekir.

İşsizliğin Temel Nedenleri

İşsizlik insanı daha da tembelliğe itebilir. Yerinizde durdukça durasınız gelir ve boşluktan canınız sıkılmaya başlar ve bu durumda insana olumsuz yönde zararlar verebilir. Psikolojinizi ve ruh sağlığınızı etkileyebilecek bir takım nedenler ile karşılaşabilirsiniz.

Bu yüzden yerinizde saymadan bir şeyler yapmaya başlasanız kendiniz için iyi olur. İşsizim ne iş yapabilirim diye düşünebilirsiniz ancak bunu çevrenize yansıtmamalısınız. Çünkü çevreniz sizi kararsız, iradesiz ve tembel biri olarak görebilir. Bu nedenle de itibarınız zedelenebilir. Bu da sizi depresif biri haline getirebiir.

Leave a Reply