Hosting Nedir Ne İşe Yarar?

Hosting nedir? kısaca açıklamak gerekirse; kurmuş olduğunuz web sitesinin depolama alanı olarak tanımlaya biliriz.

Nasıl ve nelere depo görevi yapar diyorsanız onuda şöyle açıklayabilirim; şimdi bir web sitesi kurduk, biz bu sitemiz üzerinde bir çok değişiklik yapmak zorundayız tabi çoğu isteğe göre olan şeyler olmakla beraber,mesela web sitemizi düzenlemek için bizim o web sitesinin yönetici paneline girmemiz gerekir bunun içinde kayıt olduğumuz hostingler bize bu yönetici paneli için şifre ve kullanıcı adı verirler, tabi biz bunları daha sonra kendi isteğimize göre değiştirebiliyoruz.

Hosting Nedir Ne İşe Yarar?

Hosting nedir? Sahip olduğumuz web sitesine yönetici olarak girdiğimizde, karşımıza bir panel çıkar burada sitemizde olması gereken sayfalar, yazılar, temalar logolar yani kısacası bir siteye girdiğinizde tıkladığınız, gördüğünüz her şey bu panelden düzeltilir ve yüklenir bu tamamen sizin zevkinize kalmış bir şeydir ne zaman isteseniz bu paneli kullanabilirsiniz. Dilediğiniz zamanda beğenmediğiniz bir şeyler olur düzeltebilir ve silebilirsiniz. Bu işlemleri ayı zamanda ftp destekli hostingler de bu dosya aktarım iletişim kuralını kullanarak ta sayfanıza gerekli dosyaları ekleyip silebilirsiniz.

Panelimizde yaptığımız bu değişiklikler, bir sisteme bir veri tabanına kaydoluyor işte buda hosting adı verdiğimiz depo alanı. Hosting den hosting’e değişen bazı terimler vardır,terimlerin isimleri aynıdır ancak içerikleri biraz değişiklik gösterebilir onları da şöyle tanımlayabiliriz;

ALAN: Kurmuş olduğumuz site belirli bir yükleme kapasitesine,alanına sahiptir bu her host’a göre değişir, 100mb, 500mb, 1gb gibi bunların yanında sınırsız hostlar da vardır. Bir hosting sahibi olurken bunlara dikkat etmemiz gerekir. Yani kısacası kendinizi kısıtlamak istemiyorsanız ki istemezsiniz sınırsız hostlar bizim için en uygun hostlardır. Bu durumda dilediğiniz kadar dosya,yazı ne gerekiyorsa düşünmeden sitenize ekleyebilirsiniz.

BANT GENİŞLİĞİ (HAVUZ): Sitenize gelen her bir ziyaretçi için,bant genişliği yani havuzunuz daralır,eğer sınırlı bir bant genişliğiniz varsa bir müddet sonra ziyaretçi gele gele havuzunuz dolar ve bir başka ziyaretçiyi daha kabul etmez ve sitenize kimse ulaşamaz buna olabildiğince dikkat etmelisiniz.

HESAP SAYISI (DOMAİN): Hosting hesabınıza kaç tane domain ekleye bileceğinizi gösterir, tek bir hosting hesabı açtığınızda bununla beraber sınırsız domain ekleyebilirsiniz her hosting böyle değildir ama ben başka sitelerde kurmak istiyorum diyenler için gayet idealdir sınırsız hosting firmalarını kullanmanızı tavsiye derim biraz daha maliyetli olur ama rahat edersiniz.

Ben bu işi gerçekten adına yakışır bir şekilde yapmak istiyorum diyenler için hostingler 100-120 TL arasında değişmektedir.Bence gayet uygun fiyatlardır,bütçenizi sarsmayacak şekilde bahsettiğim özelliklere dayanarak bir hosting şirketine kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Evet hosting’in öneminden de kısaca bahsetmeye çalıştım, bir web sitesi tasarımında ne kadar önemli bir paya sahip olduğunu da gördük, yani bir inşaatın temeli gibi düşünebiliriz her şeyi bu temel üzerine kuracağız çünkü. Bir hosting sahibi olmadan asla bir profesyonel siteye sahip olamazsınız. Hele ki para kazanmak istiyorsanız mutlaka kaliteli hosting almanızı öneririm.

Yazdıklarımızı toparlayacak olursak bizim için şunlar gerekli;

Sınırsız Dosya Yükleme Kapasitesi Yani Alan.
Sınırsız Bant Genişliği.
Ftp Desteğine Sahip.
24 Saat Açık.
Yabancı bir hosting şirketi olmalıdır.Benimde kullanmış olduğum www.siteground.com ve http://www.hostgator.com.tr yi kullanmanızı tavsiye ederim kaliteli hostlardır.

Hosting nedir? ile alakalı Sorularınız için İLETİŞİM sayfasından bize ulaşabilirsiniz. Güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle.

Leave a Reply