Çinden mal getirip satmak istiyorum

Çinden mal getirip satmak istiyorum sorusu herkesin kafasında. Fakat Çin’den mal ithal etmeden önce mühim bir araştırma gerçekleştirme icap eder. Öncelikli olarak Çinli ihracatçıların veya tedarikçilerin bir listesi yapılmalıdır. Ardından içlerinden hangisi ile çalışabileceğini belirlemek amacıyla listedeki kişilere ayrıntılı sualler sorulmalıdır. Aynı zamanda kişi kendi ürünlerini satabileceği şahıs yada firmaları da bulmalıdır. Söz konusu süreçte dikkat edilmesi gereken oldukça fazla işlem vardır fakat endişelenmeye mahal yok. Bu yazımızda Çin’den iyi mi mal getirteceğiniz hakkındaki bilinmesi gereken tüm şeyleri sizler amacıyla anlattık…

Çinden mal getirip satmak istiyorum

Çin’den Nasıl Mal Getirilir?

1- Başarılı bir ithalatın ilk adımı doğru ürünü seçmekten geçer. Ürünü belirlerken izlenmesi gerekenler şunlardır:

 • Sevdiğiniz bir ürün bulun. Böylece ürüne olan tutkunuzu gören insanlar da mamülünüzü sevecektir.
 • Nakliye esnasında çıkacak masrafları hesaba katın. Büyük bir sevkiyat, birim maliyeti yönünden daha ekonomik olur. Ürününüzün ebadını ve tek bir seferde kaç adet ürün getirtebileceğinizi iyice araştırın.
 • Bence Çin den getirilebilecek ilginç ürünler bulun. Benzeri çok olan ürün ile rekabet etmek zordur.

2- Çinli tedarikçilerin ve ya ihracatçıların bir listesini yapın. Bu kişileri çevrimiçi rehberlerden ya da kaynak bulma şirketleri aracılığıyla bulabilirsiniz. Başlangıçta kullanabileceğiniz birtakım yerler:

Çinden mal getirip satmak istiyorum

 • Made-in-China.Com: Çinli tedarikçilerin firma bilgilerinin, ürün listelerinin, yazışma bilgilerinin, fabrika fotoğraflarının ve firma kültürüyle ilgili bulguların yer aldığı bir çevrimiçi rehberdir. Rehbere www.Made-in-china.Com web adresinden ulaşabilirsiniz.
 • Alibaba: Ürün listelerinin ve tedarikçilerin yazışma bilgilerinin ve internet sitelerinin bulunduğu bir rehberdir. Rehbere www.Alibaba.Com web adresinden ulaşabilirsiniz.
 • China.Cn: Alıcılara her tedarikçinin iletişim bilgilerini ve geniş bir ürün yelpazesi sunan bir rehberdir. Buna ayrıca rehberde alıcı ve satıcıların alış veriş kaynakları ile ticari fuar verileri de yer verilmiştir. Rehbere www.China.Cn internet adresinden ulaşabilirsiniz.

3- Yaptığınız listedeki her tedarikçiyle ilişkiye geçin. Kendinize makul olanları seçmek hedefiyle tedarikçilere sualler sorun. Tedarikçilere sorabileceğiniz bazı sorular:

 • Müşteri referansları: İtibar sahibi ithalatçıların müşteri tavsiye mektupları ve referansları bulunmaktadır. Mutlaka bunu problem, soruşturun!
 • İş yeri ruhsat bilgileri: Herhangi bir meşru problemle karşılaşmamak adına iş gerçeklştirmeyi planladığınız kişilerin veya firmaların gerekli bütün yasal zorunluluklara uyduklarından emin olun.Çin’den mal getirmek için gerekli evraklar tam olmalıdır.
 • İstihdam ve üretim kapasitesi verileri: Tedarikçinin üretici ile olan ilişkisini doğru algılayın. Örneğin tedarikçi ürünleri kendisi mi üretiyor yoksa başka bir üreticiden mi satın alıyor, bunu araştırın.
 • Üretim fabrikasının adı ve konumu: Tedarikçi ürünün çıktığı fabrikanın ismini ve adresini vermekte direniyorsa onunla iş yapmadan önce iki kere düşünün.
 • Fabrikanın mamülünüzü üretmekle ilgili tecrübesine dair bulgu: Tedarikçi seçiminde ciddi olan sadece maliyet değildir, yanı sıra ürün kalitesine de önem vermeniz icab eder. Üretici deneyimi işin kalitesini ölçmekte iyi bir işarettir.
 • Ürün numuneleri: Tedarikçiden size ürün numunesi göndermesini isteyin. Malın standardını iyice bir ölçüp tartın.

Çinden mal getirip satmak istiyorum

Çinden mal getirmek istiyorum

Son zaman, maddi yönden hayat koşullarının zorlaşması, ticaretle uğraşmak isteyenlerin sayısını arttırmıştır. Ticaret yaparak para kazanmak isteyenlerin en fazla ilgilendiği mevzu ise,çinden mal getirip satmak istiyorum. Maddi çıkar sağlamak hedefiyle çinden mal getirmek istiyorum diyenler, emin bir aracı firma arayışına girmektedir.

Çinden ürün getirip satmanın ayrıntıları

Çinden mal getirmek istiyorum diyenler, öncelikle kapsamlı bir inceleme yapmalı ve ihracat sektöründe iri deneyime sahip kurumsal hizmet veren bir firma ile anlaşma sağlamalıdır. Çinden mal getirerek satmak isteyenlerin en çok düşündüğü şey ise, tedarikçi firmayı nasıl bulurum? Sorusudur. Bu biçimde, kişi telaşlı davranmamalı, riskli bir sektör olan dışalım sektörüne atılırken temkinli davranmalıdır. Uzun soluklu bir araştırma ardından, güvenilir bir firmayla uyuşma sağlanmalıdır. Çinden ürün getirip satmak için, mühim iki noktaya ilgi edilmeldir.

İyi bir ürün ve emin bir firma, çinden ürün getirerek ticaret yapmada ilgi edilmesi gereken en ciddi noktalardır. Ürün de, en az firma kadar önem taşımaktadır. Çünkü, hatalı bir ürün getirtilmesi, ürünün satılmayarak şahsın elinde kalmasına, bundan dolayı maddi hasara neden olur. Bunun amacıyla, çinden ürün getirip satmak isteyen şahıs, ilk önce piyasa analizi yapmalıdır. Hangi ürün daha fazla tercih ediliyor?, ekonomik fiyatlarla dayanıklı şekilde ürünleri nasıl getirtebilirim? Benzeri soruların cevabı iyi araştırılmalı, hem ürün hatta firma dikkatli tercih edilmelidir. Tedarikçi firmayla uyuşma sağlandıktan sonra, tüm aşamalar firma doğrulusunda sıradüzen aşama takip edilmektedir.

Çinden mal getirip satmak istiyorum

Çinden mal getiren firmaların hizmetleri

Çin ihracat firmaları, gereken uyuşma sağlandıktan ve sözleşme imzalandıktan sonra, hizmet vermeye başlamaktadır. Çin ithalat firmaları, ürün araştırmasıyla işe başlamaktadır. Ürün ve yapımcı araştırması adımında firmalar, ürün ve fiyat tarafından incelemeler yapmaktadır. Üretim yapan fabrika ve ürünlerle ilgili detaylı bulgu ve numune toplayan firmalar, lüzumlu verileri rapor durumunda müşterisine sunmaktadır.

Ürün araştırması haricinde, fabrika araştırılması da iri önem taşımaktadır. Bu gaye ile firmalar, üretim gerçekleştirilen fabrikanın koşullarını değerlendirmekte ve gereken raporları hazırlamaktadır.

Kalite denetim de, çin ihracat firmaları tarafından verilen bir hizmettir. İstenilen ürünün bulunmasından üretim aşamasına kadar gelen noktada, kalite denetim gereksinimi da ön plana çıkmaktadır. Ürünün doğru olup olmadığını saptamak hedefiyle firma lüzumlu kontrolleri yapar, gerek görülürse müşteriyle iletişime geçerek resim ve numuneler gönderir.

Son kontroller ve malların yüklenmesi, çin dışalım firmalarının ticaret aşamasındaki son hizmetidir. Fabrika, üretimden sonra firmayla iletişime geçer ve ürünlerin hazır bulunduğu verisini verir. Firma, ürünün boyutu, ağırlığı, tanesi ve ayrıntılı özelliklerinin doğru olup olmadığı tarafından denetler ve konteynerlere yüklemesini yapar. Müşterisinin deposuna kadar ürünleri güvenle taşınmak amacıyla, firma çalışanları, özverili bir şekilde çalışmaktadır.

Çinden ürün getirip satmak kazançlı bir iş olsa da, zarara uğramamak için ürün ve firmalar ile alakalı araştırmalar yapılmalıdır. Görüldüğü gibi çin ithalat firmaları, ürün araştırmasından, mamüllerin müşteriye teslimine kadar kaliteli ve kapsamlı bir hizmet vermektedir. Tabi ki, bu halde ciddi olan nokta, firmanın güvenilirliği ve kurumsal hizmet verip vermediğidir.

Leave a Reply