Bu Zamanda Ne İş Yapabilirim?

Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle iş imkânları daha farklı bir hal almış oldu. Çağımızın sorusu olan “bu zamanda ne iş yapabilirim” herkesin aklında olan, özellikle işsiz insanların sıkça sorduğu bir sorudur. Geçmişe göre daha çok iş sektörleri ve bu sektörlerine dâhil de bu iş dalları da artmıştır. Daha dijital bir platform haline gelen sektörler bilgisayarların hâkimiyetindeki bir iş konusu haline gelmiştir.

Geçmişte revaçta olan meslek grubuna giren memurluk bile artık teknoloji destekli bir meslek halindedir. Bu zamanda artık en çok revaçta olan meslek dalları arasında bilişim, pazarlama, tekstil ve gıda sektörü en çok tercih edilen ve para kazandıran iş dallarından bazılarıdır diyebiliriz.

Bu Zamanda Ne İş Yapabilirim? acaba

Para kazanmak isteyenler için bu zamanda ne iş yapabilirim sorusu oldukça sık sorulan bir soru haline gelmiştir. Geçmişe göre meslek gruplarının da dallara ayrılması şu ana göre daha azdı. Şu an meslek grup dalları kendi içinde ayrıldıkça ayrılıyor. İnsanların işsizliği bu zamanda ne iş yapabilirim sorusunu da beraberinde getirmektedir. İnsanlar para kazanmak için her türlü işe girebilir. Ancak yapabileceği işler de kendisine göre farklılık göstermektedir. Yetenek ve beceri bu konuda önemli bir rol oynar. Ama asıl sorumuz bu zamanda ne iş yapabilirim?

Günümüzün de getirdiği bazı sebepler sebebiyle ve teknolojik açıdan bakarsak şuan bilişim oldukça önemli bir alandır. Baktığımızda filmler, müzikler ve diğer birçok alanda düzenleme amaçlı kullanılan teknoloji herkesin işini kolaylaştırdığı gibi bu alanda da birçok eleman aramaktadır. Teknoloji geliştikçe alan ile ilgili elemanlara da daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile çoğalan ve artmaya da devam eden işlerin yanı sıra tercümanlık gibi işlerde günümüz de revaçta olan işlerdir.

İnsanların artık kendi ülkeleri dışındaki insanlar ile de konuşmaları ve oraya gidip gelmeleri le sadece kendi ana dilleri dışında başka ülkelerin dillerini de öğrenmek zorunda kalmalarına sebep olmuşlardır. Bunun kolay yolu alarak da dünya genelin de ortak dil bulmaya ve dünya genelinde en çok konuşulan dil olarak İngilizceyi kabul ettikleri için İngilizce ortak dil seçilmiştir.

Ancak herkes başka ülkelerin dillerini yâda ortak dil olarak kabul edilen İngilizceyi öğrenmemektedir. İşte burada da tercümanlar ortaya çıkmaktadır iki farklı dili bilen insanlar için tercümanlar şart olma haline gelmektedir.

Tercümanlar iki ayrı dil bilen insan arasında ortak köprü kurarak onların daha rahat ve daha çabuk bir şekilde konuşmalarını ve anlaşmalarını sağlamaya başlamışlardır. Tercümanlık konusu dışında çeviri işleri de günümüzde yapılması artan ve artmaya da devam edecek işler arasında gelmektedir. Yabancı ülkelerde ki yazarların kitaplarını okumak için illa onların dillerini öğrenmek zorunda kalmamamız için onları kendi ana dilimize çevirenlerin artması ile çevirmenlik işi de oldukça revaçta olan bir iş dalıdır.

Leave a Reply