Aliexpress güvenilir mi?

Aliexpress en tanınmış alış veriş sitelerinden bir adedi. Peki Aliexpress güvenilir mi , ne kadar güvenilir? Aliexpress’te satıcılar üçkağıtçı olabilir mi, Aliexpress’ten nasıl güvenli alış veriş yapabiliriz.

Aliexpress Alibaba’nın daha tekli mamüller amacıyla olanıdır. Alibaba’nın dünyanın en iri Çin’den toptan ürün getirebileceğiniz bir sitedir ve ticari faliyeti bulunduğu amacıyla gayet güvenlidir. Sitede satıcılar ürünlerini listeler. Alım miktarı arttıkça fiyatta azalır. Örnek 100 tane ürünü tanesine 2 lira bedel ödeyerek alırken eğer miktarı 200 yapmış olursanız ürünün tanesini 1.8 lira aynısı fiyata düşünebiliyorsunuz. Bu satıcıdan satıcıya değişiyor. Kısacası toplu ve ucuz ürün almak Çin’den ürün ithal edip satmak isteyen her insanın uğramış olduğu, alış veriş ortaya getirdiği biryer Alibaba. Alibaba’da ürünler gayet ucuz fakat tane ile satılmadığı amacıyla bizim gibi kullanıcılar hedefiyle pek bir mana ifade etmiyor. Daha fazla bireysel pazarı hedef meydan Aliexpress ise bu iş hedefiyle biçilmiş kaftan.
Alibaba kurucularının bireysel piyasa amacıyla kurduğu Aliexpress’ten milyonlarca ürün ve delegesi ile en güvenli Çin alışveriş sitelerinden bir adeti olarak sayılıyor.

Aliexpress güvenilir mi sorusuna şimdiye kadar okuduklarımız ile 0 bir cevap veremiyoruz. O yüzden Aliexpress’i biraz daha anlatmaya devam edelim. Aliexpress güvenilir mi sorusuna cevap vermeye çalışalım.

Aliexpress güvenilir mi

Aliexpress güvenli bir alışveriş sistemi

Aliexpress’in 0 alıcıyı koruyan bir alış veriş sistemi var. Bu düzen şu şekilde işliyor. Aliexpress üstünde satılan bütün ürünler Aliexpress doğrulusunda satılmaz. Satıcı tabir ettiğimiz diğer insanlar tarafından satılır. Bu satıcıların kendisine spesifik Aliexpress üzerinde mağazaları olur ve ürünleri buraya koyarlar. Sizde arama yaparak ürünleri görür ve satın alırsınız.
Güvenli alışveriş sistemini ise şu şekilde işler. Siz bir ürünü beğenip satın alır ve parasını ödersiniz. Paranız aliexpress’te tutulur. Satıcı siparişinizi kargolar. Sonrasında belli bir koruma süresi yer almaktadır. Bu geri saymaya adım atar. Genelde 60 günü olarak tespit edilen bu zaman zarfında kargo elinize ulaşmaz ise paranızı geri alırsınız. Elinize ulaşır ise ürünü onaylarsınız da Aliexpress’in tuttuğu para satıcıya aktarma edilir. Yani siz ürünü elinize alıp, onay vermeden satıcıya paranız gitmez.
Bu düzen ile minimum risk ile alışverişinizi yaparsınız. Aldığınız ürünün takip kodunu sipariş sayfanızdan görüp kargonuzu takip de edebilirsiniz.

Aliexpress Güvenilir mi ? Peki bu güvenli sistemin açığı varmı?

Esasında yok ama bazı küçük noktaları var. Eğer bol puanlı ve güvenilir satıcılardan sipariş vermezseniz sizin de başınıza gelebilir. Ne yapmanız gerektiğini bilmezseniz veya Aliexpress’ten araştırmadan alışveriş yaparsanız paranıza yazık olabilir.
Bazı satıcıların kullandığı kötü niyetli yöntemler var. Bu yöntemlere örnek vermek gerekirse; bir satıcı size sahte takip kodu verebilir. Satıcılar bazen sahte takip kodu sunarak insanların siparişlerini hiç kargolamayabiliyorlar. Bu sahte takip kodlarını ise sorgulamanız amacıyla kendi gerçekleştirdikleri sahte sitelerin adreslerini verebiliyorlar. Takip kodunu siteye yazdığınızda kargonuz yolda, dağıtımda, ülkeye kayıt yaptırdı, 10 gün içinde elinizde benzeri devamlı ha geliyor, ha istikbal benzeri mesajlar ile karşılaşıyorsunuz. Bu siteleri satıcılar düzenliyor ve sizi olabildikleri oyalamaya çalışıyorlar. Peki neden oyalıyorlar? Tabi ki 60 gün diye bildirdiğimiz zamanın dolması amacıyla. Eğer 60 gün süre dolup elinizde herhangibir kargo falan yoksa ne paranızı geri almayı – dispute açmak – talep edebiliyorsunuz ne de bir hak sahibi olabiliyorsunuz. Yapabileceğiniz en iyi şey satıcıya 1 puan vermek oluyor.

Aliexpress güvenilir mi

60 gün dolmadan son haftasında kargonuz gelmez ise dispute açarak para iadesi alıyorsunuz. 60 gün dolduğu amacıyla ürün onaylanıyor ve satıcıya otomatik aktarılıyor. Yani erkek sizleri 60 gün oyalıyor.
Diğer bir yöntem ise genelde takipsiz kargolarda olan bir yöntem. Bu yöntem ise şöyle işliyor. Ürünü alıyorsunuz, satıcı kargoya verdim diye bildiriyor. 60 gün geri saymaya başlıyor. Süre biterken ortada ne kargo var ne başka birşey. Para iadesi amacıyla dispute açmak istiyorsunuz ve satıcı size ileti atıyor “dispute açmışsın, kapatıp biraz daha bekler misin” diye. Size attığı mesajlar yalvarır nitelikte olabilir. Dispute kapatmanızı talep eder. Eğer dispute açmışsanız kapatmanızı önermem. Paranızı iade alınız.

Bazen satıcılarsize ekstra bekleme zamanı verebiliyor. 60 gün olan vakit üzerine 2 hafta daha ekleyebiliyor. Böylece ekstra süreniz oluyor ürünü onaylamak için. Eğer ürün hala ortalıkta yoksa o zamanlarda dispute açıp paranızı iade alın ve süresi sakın bitirmeyin. Bitmeden dispute açınız. Arada sırada dispute ardından ürün gelebilir. Ben de 60 gün dolarken satıcıya tebliğ atmıştım ve bana 15 gün ekstra vakit vermişti. 15 gün sonra da hala ürün gelmedi ve dispute açıp paramı geri almıştım.

Yanlış ürün gelirse ne yapmak gerek?

Yanlış ürün gelirse veya ürün sayfasında anlatılan alemet edilen ürün ile alakası yok ise dispute açıp paranızı geri iade alabiliyorsunuz. Burada size dile getirmek istediğim kısa bişi var. Ürünü fotoğraflarına bakmak yerine daha çok alan kişilerin yorumlarına ve geri bildirimlerine bakın. O yorumlarda insanlar ürünün fotoğraflarını çekip yüklüyorlar. Çünkü kimi zaman ürün sayfasındaki satıcının eklediği resimler abartılı olabiliyor. Örneğin ben ucuz diye mandal almıştım. Bildiğiniz çamaşır mandalı. Tahta olanlardan. Elime geçtiğinde ise Çamaşır mandalı değil sanki çamaşır mandalının evladı. Ürün o kadar küçük ki. Süs, dekor amacıyla olan bu ürünü ben çamaşır mandalı sanıp almıştım. Ürünü aldıktan sonra şaşırıp ürün sayfasına baktım. Alan kişilerin yorumlarını gördüğüm de ise anladım ki yorumları okuyup resimlere bakmak gerekliymiş. Yorumlarda insanlar küçük olmasından bahsedip resim eklemişler. Ben ise hem ucuz hem işe yarar diye iyice incelemeden sipariş vermiştim. Demek ki yorumları da incelemek gerekiyormuş.
Böyle pişmanlıklar olmaması amacıyla ürünleri iyi inceleyiniz.

Aliexpressten Kargom hiç gelmezse paramı iade alabilirmiyim?

Tabi alırsınız. Aliexpress’in sistemi bu esasen. Kargonuz belirtilen müddette gelmez ise paranızı geri alırsınız. Çin’den gelen kargolar kimi zaman nadir de olsa yolda kaydolabiliyor. Böyle bir şekilde güvendesiniz.

Aliexpress’ten güvenli alışveriş yapmak nelere dikkat etmeliyiz

  • Ürünü alırken katiyen satın alanların yorumlarını okuyun ve varsa satın alanların yüklediği fotoğraflara bakın.
  • Mümkün oldukça popüler mağazalardan alış veriş yapın. Ürün sıralamasını sipariş sayısına göre sıralayın.
  • Kargo olarak mevcutsa takipli kargo seçin. Turkey post, China air e-posta aynısı takipli kargo metotları ile kargonuzun yolda hali sorgulayıp takip edebilirsiniz.
  • Sipariş verirken lütfen farazi kart kullanın. Sanal kart engelleme alışverişlerde daha güvenlidir ve içine harcadığınız kadar yüklediğiniz hedefiyle kart numaranızın çalınma gibi durumlarında paranız gitmez.

Bu yazım ile size Aliexpress’in anlatmaya çalıştım. Umarım kafanızda ki Aliexpress güvenli mi sorusuna bi nebze yanıt olmuştur. Aşağıya yorum yazarak sorunuz var ise sorabilirsiniz.

Leave a Reply